Specjalizacje, Kategorie, Działy

Choroby zapalne immunologicznie zależne potrzebują kompleksowego leczenia

Udostępnij:
Czym są przewlekłe choroby zapalne immunologicznie zależne, jaki jest ich wspólny mianownik w kontekście reumatologii, gastroenterologii i dermatologii, o dostosowywaniu terapii w taki sposób, by leczyła chorobę skóry, stawów i przewodu pokarmowego – mówi prof. Maria Majdan, kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii Układowych Chorób Tkanki Łącznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Ekspert informuje, że w grupie tych chorób identyfikowanych jest około kilkudziesięciu chorób, w tym tak różne, jak np. zapalenie błony naczyniowej oka, zapalenie stawów czy przewlekłe zapalenie przewodu pokarmowego.
– Dokładne badania, szczególnie genetyczne, wykazują, że wspólnym mianownikiem są pewne defekty immunologiczne uwarunkowane genetycznie – podkreśla.

Mowa jest także o tym, że leki nowej generacji, leki biologiczne leczą jednocześnie kilka patologii, które występują u danego chorego. Nieco przypadkowo zauważono, że leki, które są inhibitorami TNF, zastosowane najpierw w nieswoistych zapaleniach jelit, okazały się bardzo skuteczne, jeżeli u pacjentów występowały także zmiany zapalne stawów.

Prof. Majdan mówi także, jak w praktyce wygląda leczenie tej grupy pacjentów, jak wygląda współpraca lekarzy specjalistów.

Rozmowa Kamilli Gębskiej z prof. Marią Majdan do obejrzenia poniżej:

 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.