REUMATOLOGIA
Reumatoidalne zapalenie stawów
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Czy urodzenie dziecka zwiększa ryzyko zachorowania na RZS?

Udostępnij:
Według danych epidemiologicznych na reumatoidalne zapalenie stawów częściej chorują kobiety. Dysproporcja płci w zachorowaniu na RZS jest widoczna zwłaszcza w wieku rozrodczym. Powszechnie uważa się, iż czynniki hormonalne pełnią rolę w patomechaniźmie powstania choroby. Na podstawie danych epidemiologicznych ze Szwecji przeprowadzono analizę, której celem było wyjaśnienie wpływu urodzenia dziecka na wystąpienie RZS. Oddzielnie analizowano zachorowania na RZS z obecnymi przeciwciałami przeciwko cytrulinowanym peptydom (ACPA) i RZS bez ACPA.
W badaniu uwzględniono dane 2035 kobiet chorych na RZS w wieku 18-70 lat i 2911 kobiet z odpowiednio dobranej grupy kontrolnej. Informacje dotyczące urodzenia dziecka uzyskano na podstawie przeprowadzonych ankiet, następnie porównywano ryzyko zachorowania na RZS dla kobiet, które urodziły i które nie urodziły dziecka.

Urodzenie dziecka było związane z wyższym ryzykiem wystąpienia RZS bez ACPA u kobiet w wieku 18-44 lat (OR=2.1, 95% CI 1.4 do 3.2), ale nie wykazano takiej zależności dla kobiet w wieku 45-70 lat. W grupie młodych kobiet , zwiększone ryzyko wystąpienia RZS stwierdzono u tych, u których pierwsze objawy choroby wystąpiły w okresie 1 roku po urodzeniu dziecka oraz u kobiet, które w chwili urodzenia dziecka miały mniej niż 23 lata. Nie stwierdzono korelacji między posiadaniem dziecka i wystąpienia RZS z ACPA, ale starszy wiek kobiety w chwili urodzenia pierwszego dziecka wykazywał słaby związek ze zmniejszeniem ryzyka wystąpienia choroby.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.