Specjalizacje, Kategorie, Działy

W młodych naukowcach siła – badania pomocne w diagnostyce RZS i twardzinie układowej

Udostępnij:
Doktor Marzena Ciechomska – adiunkt w Zakładzie Patofizjologii i Immunologii w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji, która została beneficjentką stypendium naukowego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnego młodego naukowca mówi o swoich planach. Na jakich badaniach się skupi? Co może zyskać nauka, a co pacjenci?
W swojej działalności naukowej zajmuje się pani udziałem mechanizmów epigenetycznych w rozwoju chorób reumatycznych, molekularnymi mechanizmami rozwoju fibrozy w twardzinie układowej, rolą miRNA w terapii i diagnostyce chorób reumatycznych oraz modyfikacjami epigenetycznymi w terapii chorób autoimmunologicznych. W jakim kierunku pójdą pani badania, na czym się pani skupi?

W Polsce, podobnie jak i w innych krajach Europy, choroby reumatyczne są jedną z głównych przyczyn zwolnień lekarskich i przechodzenia pacjentów na rentę inwalidzką. Niestety na dzień dzisiejszy nie istnieją sposoby na całkowite wyleczenie pacjentów z chorób reumatycznych ze względu na chroniczny stan zapalny. Dlatego kluczowe jest poszukiwanie nowych terapii, które pozwolą na szybszą diagnozę i usprawnią dotychczasowe leczenie pacjentów. Celem moich badań jest znalezienie specyficznych cząsteczek mikroRNA odpowiedzialnych za zahamowanie przewlekłego stanu zapalnego, jako potencjalne narzędzie terapeutyczne i diagnostyczne.

Jak rozłożony będzie harmonogram prac, kto będzie brał udział w badaniach?

W pierwszym etapie projektu zamierzam naleźć pule kandydatów mikroRNA wyizolowanych z krwi pacjentów ciepiących na reumatoidalne zapalenie stawów, twardzinę układową oraz od osób zdrowych. Poszukiwanie biomarkerów mikroRNA odbędzie się z udziałem innowacyjnych metod jak sekwencjonowania następnej generacji. Ten etap projektu będzie przeprowadzony w światowej sławy ośrodku naukowym EMBL w Heidelbergu w Niemczech. Następnie zamierzam przeprowadzić funkcjonale testy komórkowe w warunkach in vitro, w których podawane będą wyselekcjonowane cząsteczki mikroRNA do populacji monocytów. Będzie to miało na celu zahamowanie stanu zalanego na wczesnym etapie, a w konsekwencji spowolnienia progresji choroby.

Czy w przyszłości pacjenci z chorobami reumatycznymi będą mogli odnosić korzyści terapeutyczne z wyników prowadzonych badań? Jakie?

Wiedza zdobyta za pośrednictwem tego projektu może mieć istotne znaczenie w planowaniu nowatorskich metod/strategii leczenia chorób reumatycznych, w których wykorzystuje się specyficzne mikroRNA w celu zahamowania aktywności monocytów. Ponadto, powyższe badania umożliwią opracowywanie nowych biomarkerów molekularnych wykorzystywanych w diagnostyce reumatoidalnego zapalenia stawów i twardzinie układowej.

Jak zaczęła się pani przygoda z naukową reumatologią?

Moja przygoda z reumatologią rozpoczęła się od 2010 roku podczas realizacji 4-letniego stażu podoktorskiego w Szkole Medycznej w Newcastle University, Wielka Brytania. W Newcastle University zajmowałam się molekularnymi mechanizmami rozwoju twardziny układowej w grupie badawczej profesora Jacob van Laar (obecnie naczelny redaktor czasopisma Rheumatology). Od 2014 roku kontynuuje swoje badania w Polsce, najpierw w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu, jako laureatka stypendium „Homing Plus” finansowanego z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP), a obecnie w Narodowym Instytucie Geriatrii Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie w ramach grantu Fuga 4 z Narodowego Centrum Nauki (NCN).

Rozmawiała Kamilla Gębska
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.