Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu

150 pediatrycznych transplantacji serc w SCCS

Udostępnij:

W kwietniu zespół z Oddziału Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia u Dzieci wykonał już 150. transplantację serca u dziecka w Śląskim Centrum Chorób Serca.

Pierwszy przeszczep serca u dziecka w Polsce przeprowadzony został w tym ośrodku 8 lutego 1988 roku. Wykonał go zespół pod kierownictwem doc. Zbigniewa Religi. Pierwszym małoletnim pacjentem po transplantacji serca był 15-letni Maciek, chłopiec z nieodwracalnym uszkodzeniem serca w przebiegu pozapalnej kardiomiopatii rozstrzeniowej. Pacjent z nowym sercem przeżył 28 lat. Często był przedstawiany jako najmłodszy pacjent prof. Religi. W kwietniu tego samego roku rozpoczęto program transplantacji serca u dzieci poniżej 10. roku życia.

W 2008 roku wykonano w SCCS pierwszą transplantację serca u niemowlęcia. Pacjentką była 9-miesięczna dziewczynka z kardiomiopatią rozstrzeniową w przebiegu niescalenia wsierdzia lewej komory. W 2010 roku w SCCS przeprowadzono przeszczep u 6-miesięcznego chłopca (5,8 kg, dł. ciała 64 cm) z kardiomiopatią rozstrzeniową z niescalenia wsierdzia lewej komory. Wyjątkowy był rok 2012, kiedy szansę na nowe życie z nowym sercem dostało 11 dzieci. W kolejnym przeszczepiono serca u trojga dzieci, w 2014 było ich siedmioro. Do roku 2018 wykonano ponad 90 transplantacji serca u dzieci.

Rekordowy był rok 2022, kiedy w Śląskim Centrum Chorób Serca wykonano 13 transplantacji serc u chorych poniżej 18. roku życia, a w tym roku przeprowadzono już 7 transplantacji, w tym pierwszą w Polsce retransplantację serca u dziecka.

Obecnie oddział Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia u Dzieci w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu to jeden z dwóch ośrodków w Polsce, w których wykonywane są transplantacje serc u pacjentów pediatrycznych. Największym i stale utrzymującym się problemem jest brak dawców, o których dla najmłodszych dzieci jest szczególnie trudno. Z takimi trudnościami borykają się ośrodki transplantologiczne na całym świecie.

Przeczytaj także: „Szansa na więcej transplantacji serca” i „Transplantacyjny rekord”.

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.