123RF

Aplikacja dla farmaceutów wspiera adherence

Udostępnij:

Specjaliści z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu stworzyli aplikację LekRaport, która wesprze farmaceutów w codziennej pracy oraz zwiększy bezpieczeństwo pacjentów, między innymi w obszarze adherence, a więc prawidłowego stosowania leków. Posłuży ona także naukowcom, którzy najpierw chcą ocenić, a następnie poprawić funkcjonowanie kompleksowej opieki farmaceutycznej w Polsce.

UMW informuje, że LekRaport to intuicyjna i łatwa w obsłudze aplikacja, która powstała w ramach wdrożeniowego projektu naukowego „Analiza kognitywnych usług farmaceutycznych, w tym przeglądu lekowego, prowadzonego na podstawie autorskiego narzędzia badawczego”. Kieruje nim dr Artur Owczarek, adiunkt w Katedrze i Zakładzie Technologii Postaci Leku Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

– Chcemy rozwinąć i usprawnić współpracę farmaceuty z pacjentem, która od lat funkcjonuje w wielu krajach i przynosi bardzo dobre efekty. Dodatkowo naszym zadaniem, zgodnie z obowiązującymi przepisami, jest czuwanie nad prawidłowym przebiegiem indywidualnej farmakoterapii oraz realizacja przeglądów lekowych, a aplikacja w tym pomoże – mówi dr Artur Owczarek. – Dane, zebrane dzięki LekRaportowi, pozwolą ocenić trendy oraz potrzeby, zarówno farmaceutów, jak i pacjentów, a następnie, jako uczelnia medyczna, będziemy mogli wspierać rozwój szeroko rozumianej opieki farmaceutycznej, jako specjalistycznej usługi kognitywnej. Usługi, która polega na tym, że farmaceuta obserwuje pacjenta, stan jego zdrowia oraz doradza mu w kwestiach profilaktyki.

LekRaport pomaga usprawnić współpracę farmaceuty z pacjentem

LekRaport daje możliwość przeprowadzania wywiadów z pacjentami oraz gromadzenia w jednym miejscu danych na temat stanu ich zdrowia, stylu życia, stosowanych leków i produktów zdrowotnych (np. suplementów) oraz respektowania zaleceń farmaceutycznych, a także informacji o wykonywanych w aptece szczepieniach czy badaniach. Podsumowanie każdej wizyty, wraz z zaleceniami dotyczącymi przyjmowania medykamentów, można wydrukować. Chory w każdej chwili będzie miał do niego wgląd oraz będzie mógł udostępnić swojemu lekarzowi.

– Każdy z takich wywiadów jest ustrukturyzowany, czyli farmaceuta będzie pracował na schemacie, który pozwoli na przykład na sprawną identyfikację problemów lekowych. Aplikacja daje też możliwość rejestracji, opisania i przekierowania informacji o działaniu niepożądanym do systemu monitorowania zagrożeń, prowadzonego przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. To bardzo ważne, bo w porównaniu z Francją, Hiszpanią, Włochami, Niemcami czy Wielką Brytanią, intensywność zgłaszania tych samych leków jest w naszym kraju o wiele niższa – dodaje dr Artur Owczarek.

Wspomniane problemy lekowe to z kolei m.in. interakcje między lekami, które wpływają na skuteczność i bezpieczeństwo leczenia, niewłaściwe dawki czy pora stosowania leków albo ich forma, która nie odpowiada pacjentowi.

Non-adherence to ogromne koszty dla systemu opieki zdrowotnej

– Wszystko to ma ogromny wpływ na zjawisko adherence, a więc przestrzeganie zaleceń terapeutycznych i prawidłowe stosowanie leków. Badania naukowe wskazują, że w przypadku chorób przewlekłych wielu pacjentów po 6–12 miesiącach zaczyna je samodzielnie odstawiać lub zażywać niesystematycznie, co niweczy cały proces leczenia – wyjaśnia pomysłodawca aplikacji LekRaport.

Przykładem mogą być osoby z nadciśnieniem tętniczym. Około 58 proc. z nich po roku przestaje przestrzegać wskazówek lekarza, co oznacza pogorszenie jakości i skrócenie długości życia (w przypadku chorób sercowo-naczyniowych ryzyko śmierci wzrasta o 30 proc.). Non-adherence to także ogromne koszty dla systemu opieki zdrowotnej.

– Każdego roku w całej Europie nieprawidłowe stosowanie leków kosztuje około 125 miliardów euro, a w Polsce sześć miliardów złotych. Na kwoty te składają się m.in. hospitalizacje, których można byłoby uniknąć, czy powtarzające się zwolnienia lekarskie – ocenia dr Artur Owczarek. – Liczymy, że poprawa i rozwój opieki farmaceutycznej pomoże zmniejszyć ten problem. Problem, który może narastać, bo społeczeństwo starzeje się, a z wiekiem wzrasta wielochorobowość i liczba przyjmowanych leków.

LekRaport jest już dostępny dla wszystkich zainteresowanych farmaceutów oraz aptek. Zanim farmaceuci zdecydują się skorzystać z narzędzia, będą mieli możliwość jego przetestowania.

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.