Archiwum

50-lecie pracy zawodowej prof. Witolda Szyftera

Udostępnij:
Prof. Witold Szyfter, specjalista audiologii i otorynolaryngologii, współorganizator i koordynator medyczny Programu Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków, obchodził jubileusz pracy zawodowej.
W sobotę 9 grudnia w Centrum Konferencyjnym Concordia Design w Poznaniu odbyło się uroczyste zebranie Oddziału Poznańskiego Polskiego Towarzystwa Otolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi z okazji jubileuszu 50-lecia pracy zawodowej wybitnego lekarza laryngologa i nauczyciela akademickiego prof. dr. hab. med. Witolda Szyftera.

Wydarzeniu towarzyszyły wspomnienia dotyczące drogi zawodowej jubilata. Dr Wojciech Gawęcki we wspomnieniach o ekspercie, zatytułowanych „Profesor Witold Szyfter – wybitny lekarz, prawdziwy wizjoner, doskonały organizator”, przywołał najważniejsze fakty z życia naukowca.

Prof. Szyfter natomiast wygłosił wykład zatytułowany „150. rocznica pierwszej laryngektomii – spojrzenie wstecz i w przyszłość”.

Osiągnięcia w dziedzinie medycyny
Prof. Witold Szyfter, polski lekarz laryngolog i nauczyciel akademicki, specjalista od audiologii i otorynolaryngologii, stworzył w Poznaniu zespół lekarsko-pielęgniarski zdolny do podejmowania każdego wyzwania w otolaryngologii i do leczenia tzw. trudnych przypadków.

W 1993 r. dzięki niemu powstały Poznański Program Leczenia Głuchoty Metodą Implantów Ślimakowych i wielospecjalistyczny zespół zajmujący się tym zagadnieniem. Pracujący w nim eksperci przeprowadzili łącznie ponad 1700 implantacji. Cztery lata później prof. Szyfter powołał unikalny w kraju Ośrodek Rehabilitacji Laryngologicznej z własną siedzibą, w którym rehabilituje się pacjentów po wszczepieniu implantów ślimakowych (CI) i leczeniu szumów usznych.

Profesor przeprowadził jedne z pierwszych w świecie implantacje hybrydowe (u ok. 40 pacjentów), a następnie opublikował odległe wyniki leczenia w czasopiśmie „Otology Neurotology”.

Stworzył liczący się w Europie ośrodek implantów ślimakowych oraz Klub Chorych z CI „Koala” przekształcony w Stowarzyszenie Użytkowników Implantów Ślimakowych.

Jest autorem kursów szkoleniowych dla lekarzy z zagranicy w zakresie CI i innych operacji otolaryngologicznych, a także wielkich koncertów charytatywnych na rzecz CI.

Sukcesy w zakresie chirurgii podstawy czaszki
Ekspert przeprowadził ok. 400 operacji laryngektomii częściowych OPHL z pięcioletnim przeżyciem ponad 85 proc. chorych.

Stworzył zespół ds. rekonstrukcji po dużych operacjach onkologicznych. Wspólnie z dr Marią Wierzbicką opracował rekomendacje ws. diagnostyki i leczenia nowotworów w ORL.

W 1995 r. utworzył pierwsze w środkowo-wschodniej Europie krajowe Towarzystwo Chirurgii Podstawy Czaszki, skupiające otolaryngologów, neurochirurgów, chirurgów twarzowo-szczękowych i radiologów.

W latach 1999–2002 był członkiem prezydium Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Podstawy Czaszki.

Badania słuchu noworodków
Wspólnie z Fundacją WOŚP, Polskim Towarzystwem Neonatologów, Polskim Towarzystwem Otolaryngologów, dr Marzanną Radziszewską-Konopką i dr. Jerzym Puzio opracował założenia programowe i organizacyjne do Programu Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu Noworodków w Polsce (2001–2023).

Program rozpoczął się jesienią 2002 r., jako badania pilotażowe. W styczniu 2003 r. dzięki zaangażowaniu Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia został przekształcony w program ogólnopolski.

W 2002 r. stworzył czasopismo naukowe „Postępy w Chirurgii Głowy i Szyi”, które wydawane jest do tej pory, dwa razy do roku, wspólnie z wydawnictwem medycznym Termedia.

Odznaczenia i wyróżnienia
Prof. Witold Szyfter, przez dwie kadencje, pełnił rolę prezesa zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów Głowy i Szyi. W latach 2002–2006 był konsultantem krajowym ds. otolaryngologii.

Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (2014), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2015). Otrzymał też tytuł Lidera Pracy Organicznej przyznany przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego (2015).
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.