Menedżer Zdrowia

AOTMiT będzie współpracować z samorządem lekarskim. Jest porozumienie

Udostępnij:

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wspólnie z Naczelną Izbą Lekarską podpisały porozumienie o współpracy. – Na początek lekarze będą organizować szkolenia dla interesariuszy systemu z oceny pilotaży w ochronie zdrowia. Na tym jednak nie koniec, współpraca daje nowe możliwości do współdziałania w oparciu o dialog – podkreślił Daniel Rutkowski, prezes AOTMiT.

– Agencja dostarcza ministrowi zdrowia najbardziej optymalnych rozwiązań w oparciu o oceny technologii medycznych, evidence based medicine. Nie jest to jedyne co robimy. Kolejna nasza aktywność to dzielenie się informacją chociażby o metodyce oceny technologii medycznych. W związku z tym prowadzimy także działalność szkoleniową a jedno z naszych haseł brzmi: „dzielimy się wiedzą” – przypomniał Daniel Rutkowski, prezes AOTMiT, podkreślając, że misją agencji jest podnoszenia efektywności systemu finansowanego ze środków publicznych.

Będą wspólne szkolenia służące budowaniu wiedzy

– Obecne porozumienie wspisuje się w nasze kolejne plany, a te dotyczą przeprowadzenia, w oparciu o ustalony zakres tematyczny i harmonogram, szkoleń dla interesariuszy systemu m.in. lekarzy, lekarzy dentystów. Tematem pierwszych szkoleń, które chcemy przeprowadzić będa programy pilotażowe w systemie ochrony zdrowia, następne szkolenia najprawdopodobniej będą dotyczyć procesu taryfikacji świadczeń – zaznaczył.

Wyjaśnił: W ostatnich latach szereg technologii medycznych było objętych programami pilotażowymi, prowadzonymi w celu przetestowania rozwiązań, które finalnie miałyby się stać świadczeniem gwarantowanym. Zakres prowadzonych programów pilotażowych był bardzo szeroki: od wyrobów medycznych, poprzez badania  diagnostyczne czy testowanie organizacji udzielania świadczeń. Ponieważ pilotaże te były niejednorodne, nie zawsze dawały pełne informacje służące do ich oceny. W związku z tym zdecydowaliśmy się, jako agencja, wypracować wytyczne do prowadzenia pilotaży. Mają one wystandaryzować proces tworzenia pilotaży, ich realizację oraz ewaluację i ocenę – podkreślił prezes Rutkowski.

Szef AOTMiT-u zaznaczył, że wytyczne do programów pilotażowych już zostały opublikowane a teraz należy je przybliżyć innowatorom i twórcom startupów.

– Chcemy podzielić się tą wiedzą i zwiększyć świadomość tego, jak pilotaże powinny być wprowadzone. Dodatkowo,  chcemy w ramach szkoleń rozdzielić to, co jest programem pilotażowym od tego, co jest badaniem klinicznym –  podsumował.

Chodzi o budowanie ekosystemu do innowacji i wdrożeń

Do podpisanego aktu współpracy odniósł się również prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski. Jak zaznaczył ogłoszenie współpracy zbiegło się w czasie z planowanym objęciem przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej.

– Z uwagi na nadchodzącą prezydencję w wielu gremiach rozmawiamy o innowacjach medycznych, o tym czym Polska mogłaby się pochwalić. Zdecydowanie jest to cyfryzacja. W Naczelnej Izbie Lekarskiej działa sieci lekarzy innowatorów. Prezes OIL Artur Drobniak przewodzi temu przedwsięzięciu jako dyrektor Centralnego Ośrodka Badań Innowacji i Kształcenia NIL. Często w ramach tej struktury, zgłaszają się do nas lekarze, którzy mają opracowane startupy, ale nie wiedzą jak je wdrożyć w życie, jak z nimi postępować, jak udowodnić przydatność danego rozwiązania, jak je ocenić a na końcu poprowadzić pilotaż, żeby na jego podstawie przekonać decydentów, że warto w to rozwiązanie inwestować. Takie pytania się pojawiają – wskazał prezes Jankowski.

– To pokazuje, że Polska, Europa nie mają ekosystemu dla innowacji i wdrożeń. Wychodzimy naprzeciw tym oczekiwaniom i rozpoczynamy współpracę również po to, żeby pokazać, że chcemy się uczyć, chcemy się szkolić i  że nasze pilotaże będą dobre. To jest punkt wyjścia, od którego zacząnamy budowę pewnego ekosystemu dla świata innowacji medycznych a agencja ma know-how, jak tę ocenę przeprowadzić – podsumował.

Prezes OIL w Warszawie i dyrektor Centralnego Ośrodka Badan Innowacji i Kształcenia NIL, Artur Drobniak dodał, że w czasach, gdy przy izbie lekarskiej powstawała platforma NIL IN (sieć lekarzy innowatorów), Polska odstawała od standardów światowych jeśli chodzi o przestrzeń do rozwoju i wdrażania innowacji w ochronie zdrowa.

– Dzisiaj do sieci lekarzy innowatorów zwraca się coraz więcej osób, które może nie tyle same mają startupy, ale chcą uczestniczyć w zmianie cyfrowej, która się dokonuje na naszych oczach i która chyba przewróci system ochrony zdrowia, jaki znamy – podkreślił. 

Dodał: Pierwsze szkolenia chcemy zorganizować jeszcze w tym roku, tuż po wakacjach. Będzie to współpraca wykładowców, zarówno lekarzy z Naczelnej Izby lekarskiej, z sieci lekarzy innowatorów, ale też specjalistów z agencji,  którzy odpowiadają za treść merytoryczną.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.