Czym jest choroba Hashimoto i jak wpływa na jakość życia?

Udostępnij:
Choroba Hashimoto to przewlekłe zapalenie tarczycy. Prowadzi ono do stopniowego niszczenia tego gruczołu i spadku produkowanych przez niego hormonów. Należy do chorób autoimmunologicznych, czyli takich, w których układ odpornościowy atakuje własne komórki i tkanki. Jest jedną z najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy.
Niedoczynność tarczycy jest najczęstszym zaburzeniem czynności tarczycy – występuje u mniej więcej 5 proc. dorosłych kobiet i około 1 proc. mężczyzn. Choroba Hashimoto jest zaś najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy. Choć częstość jej występowania zwiększa się z wiekiem, choroba występuje również u osób młodych i dzieci, często u członków rodziny. Częściej występuje również u pacjentów z innymi chorobami autoimmunologicznymi.

Objawy choroby Hashimoto wychodzą na światło dzienne najczęściej przy przypadkowych badaniach, na które dana osoba zgłosiła się z powodu dolegliwości, których z tarczycą nie łączyła. Ot, choćby starała się zajść w ciążę, ale miała z tym poważne problemy – a zdarza się też, że choć w ciążę zachodziła, to miała tendencję do wczesnych poronień. Albo stopniowo zmieniał się obraz miesiączek: stawały się rzadsze i mniej obfite, aż zaczęły być nieregularne. Albo nękały ją zawroty głowy, których kiedyś nie miała. Albo martwiły ją zaburzenia rytmu serca, które pojawiały się znienacka i trudno je było przypisać jakiejś konkretnej przyczynie, np. brakowi potasu czy wysiłkowi.

Przed postawieniem diagnozy lekarz przede wszystkim dokładnie zbada naszą szyję. Bardzo często już to tzw. badanie palpacyjne może skierować podejrzenia we właściwą stronę, bo w chorobie Hashimoto bardzo często anihilowana przez organizm tarczyca szybko się zmniejsza. I już podczas podstawowego badania lekarz może stwierdzić, że gruczoł jest podejrzanie mały. To sprawi, że skieruje nas na badanie krwi, którego zadaniem będzie sprawdzić, jaki jest poziom hormonu tarczycowego TSH (tyroksyny) we krwi. Na Medonet Market możesz wykupić domowe badanie poziomu TSH - test kasetkowy i samodzielnie sprawdzić poziom TSH w swoim organizmie.

Terapia choroby Hashimoto polega najczęściej na leczeniu niedoczynności tarczycy preparatami zawierającymi lewotyroksynę, czyli syntetyczny hormon tarczycy (w Polsce dostępnych jest wiele preparatów tego rodzaju, które mają różne nazwy handlowe).

Celem leczenia jest unormowanie stężenia TSH i przywrócenie prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Choroba Hashimoto jest tylko jednym z tematów, jakie poruszone zostaną podczas trzeciego dnia konferencji Zdrowe Kości i Stawy, już 11 marca.

Kolejny, trzeci dzień wydarzenia rozpocznie się o godzinie 9.00, w formule hybrydowej – jednocześnie w Poznaniu oraz online.

Zaproszeni wybitni eksperci przedstawią najnowsze zagadnienia związane z prawidłową diagnostyką oraz terapią interdyscyplinarnych chorób stawów i kości.

Trzeci dzień wydarzenia podzielony został na merytoryczne wykłady:
  • Długoterminowa skuteczność anty-TNF-alfa w różnych liniach leczenia i wskazaniach w praktyce klinicznej
  • Leki SYSADOA w chorobie zwyrodnieniowej stawów
  • Endokrynolog dla reumatologa
  • Personalizacja leczenia RZS – przywilej, trudność czy konieczność – debata ekspertów praktyków
  • Kobieta z przewlekłą chorobą reumatyczną: ginekolog-położnik i endokrynolog dla reumatologa
  • Osteoporoza w Polsce 2022
  • Współpraca hematologa i reumatologa


Sprawdź szczegóły dotyczące wydarzenia:

STRONA KONFERENCJI
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.