Karolina Bartyzel/ NIL

Finał konkursu NIL IN „Wdrożenie innowacji w opiece zdrowotnej”

Udostępnij:

Sieć Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej ogłosiła zwycięzców konkursu „Wdrożenie innowacji w opiece zdrowotnej”, którego celem była prezentacja już wprowadzonych w życie projektów oraz wyróżnienie liderów promujących nowe technologie w medycynie. 

21 listopada w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej w Warszawie odbyła się gala finałowa konkursu „Wdrożenie innowacji w opiece zdrowotnej”.

Konkurs skierowany był do szerokiego grona odbiorców: lekarzy i personelu medycznego, kierownictwa placówek, personelu administracyjnego, informatyków i ekspertów ds. nowych technologii. Zgłoszonych i zakwalifikowanych zostało ponad 50 innowacyjnych projektów w trzech kategoriach: opieka ambulatoryjna, szpitalnictwo oraz innowatorka lub innowator. 30 pomysłów zakwalifikowało się do drugiego, finałowego etapu.

Przyszłość medycyny 

– Kierunek rozwoju innowacji wskazują nie tylko coraz bardziej świadomi pacjenci z większymi potrzebami zdrowotnymi, ale też wyzwania wynikające z obecnej sytuacji sytemu ochrony zdrowia, takie jak braki personelu medycznego oraz znaczny wzrost potrzeb finansowania opieki zdrowotnej. W najbliższych latach z pewnością pojawią się nowe rozwiązania, których zadaniem będzie poprawa zdrowia i zadowolenia pacjentów, wsparcie pracy personelu medycznego, przy jednoczesnym optymalizowaniu procesów diagnostyczno-terapeutycznych. Przykłady wyróżnionych innowacyjnych projektów w konkursie NIL IN pozwalają nam wierzyć i optymistycznie patrzeć w przyszłość medycyny – podkreślił prezes NRL Łukasz Jankowski.

Celem konkursu było wyróżnienie poradni i szpitali, które wypracowały metody na skuteczne wdrożenie innowacji, i wyróżnienie liderów, którzy działania wdrożeniowe, edukacyjne oraz te w obszarze publicznym szeroko wspierają i promują. 

– Kiedy trzy lata temu zakładałem NIL IN, nie spodziewałem się, że nasz konkurs wyewoluuje w postać znanej jednostki w skali kraju, a także tego, że w tej edycji konkurs zostanie podzielony na trzy kategorie – powiedział podczas gali dr Artur Drobniak, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie, dyrektor Centralnego Ośrodka Badań, Innowacji i Kształcenia NIL, pomysłodawca i współzałożyciel NIL IN.

Jak podkreślił, założeniem konkursu było przede wszystkim „promowanie ducha innowacyjności i dobrych praktyk”.

– Konkurs skierowany był do pasjonatów innowacji, którzy widzą potrzebę wprowadzenia realnych zysków i korzyści z jej rozwoju w zakresie związanym z wykonywaniem zawodu lekarza, opieką nad pacjentem bądź organizacją w szpitalach – wyjaśnił dr Drobniak.

– Celem konkursu było wyróżnienie poradni i szpitali, które nie tylko wypracowały innowacyjne metody, ale podjęły się wprowadzenia ich w życie. Chcieliśmy wyróżnić także liderów, którzy mają swoje koncepcje i dążą do realizacji niestandarowych rozwiązań w celu rozwoju obszaru opieki zdrowotnej czy innowacji w medycynie – wskazał.

– Jest to dopiero druga edycja konkursu, a państwo już są sławni w całej Europie, jest to coś, czego nigdy do tej pory nie było – powiedział podczas uroczystości Paweł Barucha, wiceprezes NRL. – Podczas pracy w samorządzie, wiele lat marzyło nam się, by zapracować na takie osiągnięcie, a państwo już są w takim punkcie. W tej chwili każda nasza rozmowa z resortem zdrowia dotycząca innowacji, cyfryzacji i nowoczesności kończy się na rozmowie o Sieci Lekarzy Innowatorów, która stała się rozpoznawalną marką w Polsce. Według mnie ten projekt ma ogromną przyszłość również na arenie europejskiej – podkreślił.

Prezentacja najlepszych innowacji

Podczas gali zaprezentowano innowacje laureatów oraz projekty wszystkich 30 finalistów.

Projekty do konkursu nadsyłane były z całej Polski, co pokazuje obecność liderów nowych technologii i ekspertów innowacji w każdym zakątku naszego kraju – zauważył Artur Drobniak.

– To podkreśla, jak ważną częścią ochrony zdrowia są innowacje i nowe technologie, które wspierają zarówno potrzeby pacjentów, jak i personel medyczny w diagnostyce i codziennej pracy – dodał.

Wyróżnienie najlepszych innowacji należało do kapituły konkursu, do której zaproszono 45 reprezentantów sieci placówek publicznych i prywatnych, organizacji pacjenckich, towarzystw naukowych, uczelni, instytucji publicznych i innowacyjnych producentów technologii. Zgodnie z zasadami konkursu członkowie jury oceniali m.in. innowacyjność rozwiązania, skuteczność wdrożenia innowacji oraz potencjał wdrożeniowy technologii w innym podmiocie leczniczym, systemie lub kraju.

Laureaci konkursu

Zwycięzcą w kategorii szpitalnictwo został system telemedyczny iWound, wdrożony w Szpitalu Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie. 

W kategorii opieka ambulatoryjna wyróżniono oprogramowanie systemowe do zarządzania opieką koordynowaną Centermed Sp. z o.o. z Tarnowa.

W kategorii innowator zwycięzcą został dr Jarosław Biliński z Human Biome Institute za wdrożenie innowacji Mbiotix HBI Caps – doustna mikrobiota jelitowa.

* Patronem medialnym konkursu „Wdrożenie innowacji w opiece zdrowotnej” Naczelnej Izby Lekarskiej Sieci Lekarzy Innowatorów było wydawnictwo Termedia.

Menedzer Zdrowia linkedin

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.