Dr Jarosław Paluch adiunktem PAN
Tagi: | Śląski Uniwersytet Medyczny, Jarosław Paluch, Katarzyna Mizia-Stec, fizyka kwantowa, biologia kwantowa, epigenetyka |
Dr n. med. Jarosław Paluch z Katedry i Kliniki Laryngologii Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego został powołany w drodze otwartego konkursu na adiunkta Polskiej Akademii Nauk – Instytutu Genetyki i Biotechnologii Zwierząt – kategoria naukowa A+.
Procedura konkursu obejmowała analizę dorobku naukowego oraz aktualnie realizowanych eksperymentów, przesłuchanie przed komisją PAN, a następnie tajne głosowanie 25 pracowników badawczych tej instytucji. Akceptacja kandydata przeszła bez głosu sprzeciwu – informuje na swojej stronie internetowej uczelnia.
– Jesteśmy niezwykle dumni z tego osiągnięcia. Dr Paluch w swojej pracy łączy medycynę z fizyką i biologią kwantową, co jest rzadkością w polskiej nauce. Jego dorobek, na najwyższym poziomie, został doceniony – mówi prof. Katarzyna Mizia-Stec, prorektor ŚUM ds. nauki.
Główny obszar działalności badawczej dr. Palucha w PAN obejmuje: translację fizyki kwantowej i biologii kwantowej do obszaru epigenetyki oraz genomiki funkcjonalnej, w szczególności aplikację metodyki z tych obszarów nauk na modelu zwierzęcym.
– Następnym etapem będzie zastosowanie wyników prac eksperymentalnych w obszarze nauk o zdrowiu człowieka – wyjaśnia dr n. med. Jarosław Paluch.
Szczególnie istotne jest jego doświadczenie naukowe w zakresie zastosowania technik mikroskopowych i spektralnych z rozdzielczością okołoatomową – był głównym autorem dwóch eksperymentów przeprowadzonych w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego „SOLARIS”, w których oznaczono jakościowo i ilościowo pierwiastki w komórkach raka płaskonabłonkowego.