Gdańsk. Małoinwazyjne wycięcie tętniaka aorty wstępującej
Zespół z Kliniki Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku przeprowadził operację wycięcia tętniaka aorty wstępującej z małoinwazyjnego dostępu. To pierwszy tego typu zabieg w regionie. Jak podkreślają specjaliści, taki zabieg to korzyść dla pacjenta: szybsza rehabilitacja i mniejsze dolegliwości bólowe.
Tętniak aorty to schorzenie, które polega na poszerzeniu największej tętnicy w organizmie człowieka, czyli aorty. Częściej pojawia się u mężczyzn niż u kobiet, a ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem. Innymi czynnikami sprzyjającymi występowaniu tętniaków są m.in. palenie papierosów, zmiany miażdżycowe, nadciśnienie tętnicze, urazy i intensywny wysiłek fizyczny.
Tętniaki aorty to niebezpieczna choroba, która często nie daje objawów, a pęknięcie tętniaka jest stanem zagrażającym życiu chorego. Zazwyczaj tętniaki wykrywane są przy okazji innych badań. W zaawansowanym stadium choroby kluczowe jest szybkie przeprowadzenie operacji.
Tętniaki aorty wstępującej, umiejscowione najwyżej w odcinku piersiowym aorty, wymagają leczenia kardiochirurgicznego polegającego na usunięciu zmienionego chorobowo odcinka aorty i wszczepieniu protezy naczyniowej (tzw. sztucznego odcinka aorty).
– Klinika Kardiochirurgii UCK od kilku lat stosuje alternatywne dostępy operacyjne, tzw. dostępy małoinwazyjne, pozwalające na oszczędzeniu kości mostka. Ten sposób przeprowadzenia zabiegu niesie za sobą wiele korzyści dla pacjenta: szybszą rehabilitację, mniejsze dolegliwości bólowe oraz poprawę komfortu, także blizny po operacji są znacznie mniejsze – podkreśla dr Wojciech Karolak z Kliniki Kardiochirurgii UCK w Gdańsku.
Obecnie większość operacji wymian lub napraw zastawek serca wykonywanych jest z dostępu RAT (right anterior thoracotomy – prawa przednia torakotomia), polegającym na dotarciu do serca przez zaledwie 5–6-centymetrowe, prostopadłe do mostka cięcie po prawej stronie klatki piersiowej.
– U 49-letniego pacjenta, u którego wykryto tętniaka aorty wstępującej, zdecydowaliśmy się na małoinwazyjny zabieg kardiochirurgiczny. Tradycyjnie operacje tego rodzaju wykonywane są z dostępu sternotomii, czyli przecięcia mostka. My natomiast wycięliśmy tętniaka i wstawiliśmy protezę naczyniową, stosując wspomniany dostęp RAT. Jest to pierwszy tego typu zabieg w regionie. Pacjent po usunięciu tętniaka czuje się dobrze, a rokowania są pomyślne – dodaje lek. Nikodem Ulatowski, również z Kliniki Kardiochirurgii UCK.
Zabieg przeprowadził zespół specjalistów z kierowanej przez prof. Jana Andrzeja Rogowskiego Kliniki Kardiochirurgii UCK w składzie: lek. Nikodem Ulatowski (kardiochirurg), dr Wojciech Karolak (kardiochirurg), lek. Tomasz Lammek (anestezjolog), Wioletta Kajzer-Karwat (instrumentariuszka), Beata Śledzianowska (perfuzja), Ewelina Cackowska (pielęgniarka anestezjologiczna).