HIV - musimy o tym mówić i... czytać

Udostępnij:
Jak rozwiązać problemy ostracyzmu społecznego osób żyjących z HIV? Jak zwiększyć dostęp do świadczeń pozamedycznych dla tych ludzi? Jak zachęcić do badań w kierunku HIV? To pytania, na które odpowiedzi znajdziemy w książce pt. „Główne wyzwania HIV/AIDS w Polsce”.
Ta wyjątkowa pozycja ukazała się dzięki Komisji Kształcenie Dolnośląskiej Izby Lekarskiej we Wrocławiu oraz Okręgowej Radzie Pielęgniarek i Położnych we Wrocławiu pod redakcją prof. Andrzeja Gładysza i prof. Elwiry Marszałkowskiej – Krześ.

Aż 50-70 proc. osób żyjących z HIV w Polsce nie wie o swoim zakażeniu. Brak tej wiedzy powoduje fale kolejnych zakażeń. W Polsce rośnie liczba świeżo zdiagnozowanych pacjentów wśród heteroseksualnych i starszych osób. Dramatycznie również wygląda sytuacja wśród badanych kobiet w ciąży, niepokoi wysoka wykrywalność zakażeń HIV wśród młodzieży. Książka jest pokłosiem konferencji pod tym samym tytułem, która odbyła się 10 kwietnia 2017 r. we Wrocławiu.

- Zaczynałem karierę walki z HIV wtedy kiedy panowało powszechne przekonanie, że nasz kraj katolicki nie musi obawiać się tej epidemii. Do niedawna, rzeczywiście, roczna dynamika wykrywanych zakażeń była względnie umiarkowana. Teraz mamy zupełnie inną sytuację, mniej więcej od 4-5 lat, obserwujemy duży przyrost nowych zakażeń, co musi budzić niepokój i co leżało u podstaw zwołania tej konferencji – mówi prof. Andrzej Gładysz z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, pierwszy polski lekarz, który zdiagnozował AIDS u pacjenta spoza grupy zachowań ryzykownych. W książce czytelnik znajdzie interesujący wywiad z Profesorem, w którym nie brakuje emocji.

To jednak nie jedyna rozmowa opublikowana w tej monografii. Równie ciekawy jest wywiad z Moniką, nosicielką HIV, która opowiada jak wygląda jej codzienność z HIV, z jakimi problemami się boryka, zwraca również uwagę na niewiedzę społeczeństwa, w tym lekarzy.

W poszczególnych rozdziałach opisano szczegółowo system opieki na osobami z HIV/AIDS, prezentując również jego zagrożenia. Zwrócono uwagę na psychospołeczne aspekty życia tych ludzi w Polsce. Nie zabrakło także spojrzenia krytycznym okiem na ochronę prywatności nosicieli HIV.
Wielowątkowość i różnorodność podejścia do tematu powoduje, że książka może być interesująca dla każdego.

Pozycję można bezpłatnie zamówić w Okręgowej Izbie Lekarskiej we Wrocławiu.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.