Jakie choroby może wywołać grzyb na ścianie i jak odgrzybić dom

Udostępnij:
Grzyb nie tylko brzydko wygląda, lecz także sprawia, że w domu czuć odór stęchlizny. Najczęściej pojawia się w kuchni i w łazience, czyli w miejscach narażonych na wilgoć. Jeśli szybko nie przeprowadzimy odgrzybiania, narazimy nasze zdrowie na wiele chorób.
Grzyb na ścianie – przyczyny
Głównymi przyczynami powstawania grzyba i pleśni są nieodpowiednia cyrkulacja powietrza oraz wysoka wilgotność.

Brak cyrkulacji powietrza występuje zwykle w starym budownictwie, gdzie jest wentylacja grawitacyjna, a okna zostały wymienione na szczelne plastikowe. Brak ruchu powietrza doprowadza do powstania pary na oknach, która skrapla się, zwiększając wilgotność w pomieszczeniu. Grzyb często rozwija się na ścianach za meblami, pod tapetami oraz za ściankami działowymi i w rogach ścian, gdzie dodatkowo utrudniona jest wymiana powietrza.

Wysoka wilgotność może być też wynikiem:
• nieszczelnej instalacji wodno-kanalizacyjnej, powodującej wycieki i zalania;
• nieprawidłowej izolacji ścian, dachów i piwnic;
• niewłaściwych systemów odprowadzania wód deszczowych;
• złego wykonawstwa robot budowlanych;
• zapchanej instalacji odprowadzającej wodę.

Grzyb na ścianie – jakie choroby wywołuje
Grzyby, oprócz tego, że niszczą ściany, negatywnie wpływają na zdrowie lokatorów. Wytwarzają toksyny, które są bardzo niebezpieczne. Na ich szkodliwe działanie najbardziej narażone są małe dzieci oraz osoby starsze. Długotrwałe oddychanie zagrzybionym wilgotnym powietrzem może powodować m.in.:
• podrażnienie układu oddechowego, oczu oraz skóry w postaci kaszlu, kataru albo wysypki;
• alergię i astmę;
• zmiany nowotworowe;
• problemy z koncentracją i bóle głowy;
• obniżenie samopoczucia, które może przerodzić się w depresję;
• grzybicę oskrzelowo-płucną;
• nieprawidłowe rozwijanie się płodu;
• zapalenie zatok i stawów;
• uszkodzenia wątroby i nerek.

Odgrzybianie – jak je zrobić
Odgrzybianie można spróbować wykonać samodzielnie za pomocą specjalistycznych środków grzybobójczych dostępnych w sklepach. Należy jednak pamiętać o bezpieczeństwie, ponieważ preparaty bywają toksyczne dla ludzi i zwierząt. Przed ich użyciem trzeba zapoznać się z instrukcją, założyć odzież ochronną, okulary i maskę. Ściany powinny być suche, dlatego wcześniej trzeba je osuszyć.

Prostsze jest skorzystanie z usług wyspecjalizowanych firm, które ogłaszają się na przykład w serwisie Fixly.

Odgrzybianie wykonuje się dwoma metodami: mechaniczną i chemiczną. Pierwsza polega na zdarciu zapleśniałego tynku wraz z grzybnią, a druga na spryskaniu oczyszczonego obszaru środkami chemicznymi o właściwościach grzybobójczych. Do tynkowania ścian można przystąpić, dopiero gdy preparat się wchłonie i powierzchnia będzie zupełnie sucha.

Zdarza się, że grzyb przenika głęboko w ścianę, wtedy trzeba zastosować metodę iniekcji. Polega ona na wywierceniu w ścianie otworów, w których umieszcza się płyn grzybobójczy. Dziury zamurowuje się dopiero po całkowitym wchłonięciu się środka.

Jak zapobiegać nawrotom grzyba?
Grzyb na ścianie i to, jakie choroby wywołuje, powinno być dostatecznym powodem do przeciwdziałania powstawaniu tego zjawiska.

Po odgrzybianiu należy systematycznie wycierać ramy okien specjalnymi substancjami grzybobójczymi, a wszystkie tkaniny, które znajdowały się w oczyszczanym pomieszczeniu, trzeba wyprać albo kupić nowe. Dzięki temu pozbędziemy się resztek zarodników grzyba.

Koniecznie trzeba pamiętać o regularnym wietrzeniu wszystkich pomieszczeń i kontrolowaniu stanu kominów oraz kanałów wentylacyjnych. Warto też rozważyć zakup oczyszczacza powietrza, który zlikwiduje zarodniki albo wstawić klimatyzację, która osuszy powietrze w razie potrzeby. Dobrym rozwiązaniem będzie również zastosowanie nawiewników w oknach lub ich wymiana na modele z mikrowentylacją.

Jednak nawet najskuteczniejsze odgrzybianie nie będzie trwałe, jeśli nie zlikwidujemy źródła wilgoci. Dlatego w zależności od przyczyny należy wykonać termoizolację budynków, naprawić instalacje oraz pamiętać o systematycznej konserwacji.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.