Jakie leki przeciwbólowe są dostępne bez recepty?

Udostępnij:
Na rynku bez recepty dostępnych jest kilka rodzajów leków przeciwbólowych. Pacjenci przy wyborze kierują się głównie skutecznością, znajomością marki, szybkością działania, ale także ceną. Najważniejszą różnicą między poszczególnymi środkami jest jednak mechanizm działania. Zobacz, jakie leki przeciwbólowe są dostępne bez recepty.
Leki przeciwbólowe dostępne bez recepty
Do sprzedaży bez recepty dopuszczone są leki przeciwbólowe, które cechują się dużym profilem bezpieczeństwa. Oznacza to, że ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest niskie (przy prawidłowym stosowaniu preparatu). Ponadto nie jest potrzebna wysoka dawka substancji czynnej, aby wywołać pożądany efekt terapeutyczny. Zanim dany lek przeciwbólowy zostanie dopuszczony do sprzedaży bez recepty, przechodzi liczne badania i testy, które potwierdzają jego bezpieczeństwo i skuteczność.

Dostępne leki przeciwbólowe bez recepty to głównie:
• niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ),
• paracetamol.

Leki przeciwbólowe bez recepty można kupić w każdej aptece stacjonarnej i internetowej. Część z nich jest dostępna również w drogeriach, sklepach spożywczych i na stacjach benzynowych. Dzięki temu zwiększa się do nich dostęp w nagłych sytuacjach.

Leki przeciwbólowe bez recepty mają różną formę. Są to tabletki, kapsułki i granulat do rozpuszczenia w wodzie. Kupić można również maści i żele.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne
Niesteroidowe leki przeciwzapalne to dosyć szeroka grupa środków przeciwbólowych. Obejmuje ona substancje czynne takie jak:
• ketoprofen,
• ibuprofen,
• deksketoprofen,
• metamizole,
• diklofenaki,
• kwas acetylosalicylowy (tzw. aspiryna).

NLPZ działają na zasadzie blokowania enzymów cyklooksygenazy COX-1 i COX-2. Powoduje to zablokowanie produkcji prostaglandyn, które są odpowiedzialne za ból. Łagodzą one nie tylko dolegliwości bólowe, ale także stan zapalny i gorączkę.

Paracetamol
Paracetamol jest najpopularniejszym lekiem przeciwbólowym dostępnym bez recepty. Stosuje się go do łagodzenia bólu i gorączki. Nie udało się poznać dokładnego mechanizmu działania. Wiadomo, że paracetamol również blokuje syntezę prostaglandyn. Jednak odbywa się to w ośrodkowym układzie nerwowym.

O czym pamiętać podczas stosowania leków przeciwbólowych bez recepty?
Należy pamiętać, że każdy lek – nawet ten powszechnie uznawany za bezpieczny – może wywołać skutki uboczne. Nie ma na rynku preparatu, który byłyby od nich całkowicie wolny. Często objawy niepożądane nie są ciężkie. Zdarzają się jednak takie, które niosą za sobą pewne zagrożenie dla zdrowia i życia. Dlatego konieczne jest przestrzeganie zaleceń producenta w czasie stosowania leków przeciwbólowych bez recepty.

Najważniejsze zasady, których trzeba przestrzegać podczas przyjmowania leków przeciwbólowych, to:
• nieprzekraczanie dziennej rekomendowanej dawki leku,
• zachowywanie przerw między kolejnymi dawkami leku,
• unikanie łączenia ze sobą leków przeciwbólowych (zwłaszcza z tej samej grupy),
• używanie leków przeciwbólowych do krótkotrwałego leczenia (zwykle maksymalnie 5 dni),
• zrezygnowanie ze stosowania leku przy występowaniu przeciwwskazań (są one opisane szczegółowo w ulotce dołączonej do opakowania).

Ponadto trzeba pamiętać, aby w czasie stosowania leków przeciwbólowych nie spożywać alkoholu – nawet w niewielkich ilościach. Wpływa on na proces ich wchłaniania i wydalania, co może przyczynić się do uszkodzenia wątroby. Wszelkie wątpliwości trzeba zawsze skonsultować z lekarzem. O pomoc można poprosić również farmaceutę.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.