Jest już nowy numer "Menedżera Zdrowia"!

Udostępnij:
- W najbliższym roku system ochrony zdrowia nabierze zdecydowanie więcej cech służby zdrowia działającej z misją wobec obywateli. A najszybszego efektu można się spodziewać w obszarze działań szpitali. Zacznie już funkcjonować sieć. To będzie duża zmiana - mówi minister zdrowia Konstany Radziwiłł w wywiadzie, który publikujemy w najnowszym "Menedżerze Zdrowia". Co poza tym w numerze?

Służba w ochronie

Rozmowa z Konstantym Radziwiłłem, ministrem zdrowia
Janusz Michalak, Bartłomiej Leśniewski

Gra o czas
Rafał Janiszewski
Już w momencie przejmowania władzy PiS zapowiedział reformy tak głębokie, że z góry wiadomo było, że nie da się w ich wprowadzić szybko, a na ostateczne efekty przyjdzie poczekać długie lata, na pewno więcej niż cztery. Ale to za cztery lata wyborcy powiedzą sprawdzam. Jak wtedy wyglądać będzie polska ochrona zdrowia?

Obietnice czy obiecanki
Krzysztof Czerkas, Piotr Magdziarz
Minął rok od objęcia władzy w Polsce przez Prawo i Sprawiedliwość. Z tego powodu w mediach pojawiło się wiele ocen i analiz podsumowujących sukcesy i porażki ekipy rządzącej. Pozwalamy sobie również zabrać głos w tej sprawie, ograniczając się jednak tylko do kwestii dotyczących ochrony zdrowia.


Jak wyjść z korkociągu długów
Maciej Biardzki
Polskie zakłady opieki zdrowotnej pobiły kolejny rekord – szkoda, że w niechlubnej dziedzinie… Otóż ich zadłużenie osiągnęło najwyższy od 1999 r. poziom niemal 11 mld zł. Jednym z najnowszych pomysłów na oddłużenie tych podmiotów jest utworzenie Agencji Rozwoju Szpitalnictwa.

Pszczoły i trutnie 2016: ranking najaktywniejszych posłów

Bartłomiej Leśniewski
Prezetujemy rankking najbardziej pracowitych posłów Komisji Zdrowia. Naszym celem jest promocja tych, którzy doskonale wiedzą, do czego służy legitymacja poselska, i używają jej w interesie swoich wyborców.

Chodzi o dzieci

Maciej Murkowski
Niezależnie od „wielkiej polityki” toczy się życie codzienne. Z problemami, które trudno zrozumieć przywołując zdrowy rozsądek i obok których nie można przechodzić obojętnie. Jednym z takich problemów jest sytuacja uruchomionego przed rokiem Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego WUM.

Pomalujmy ZOZ-y

Jacek Łuczak
Polski system opieki zdrowotnej jest niewydolny i bez wątpienia należy go zreformować. Pomysłów na to – lepszych i gorszych – jest wiele. Jeden z nich pochodzi z 1992 r. i opiera się na systemie ubezpieczeniowym. Pacjentami zajmować by się miały nie ZOZ-y a OOZm, czyli Organizacje Ochrony Zdrowia

Sieć strat

Katarzyna Fortak - Karasińska
Od kilku tygodni Internet zalewany jest kolejnymi analizami rządowej propozycji wprowadzenia w Polsce tzw. sieci szpitali. W toku gorącej dyskusji umknęło jednak najważniejsze – jak sieć szpitali ma się do wytycznych Komisji Europejskiej, od których spełnienia uzależnione jest uruchomienie w perspektywie finansowej na lata 2014–2020 środków unijnych dla Polski?


Medycyna kosmiczna na Ziemi

Agata Kołodziejczyk
Duża część obecnej telemedycyny i wiele przełomowych odkryć mają… kosmiczne pochodzenie. Stosowane dziś w codziennej praktyce rozwiązania i procedury nierzadko opracowano w trakcie realizacji programów podboju kosmosu, np. w NASA. Co jeszcze z kosmosu trafi na operacyjne stoły?


Haki na raka, rozmowa z prof. Wiesławem Jędrzejczakiem, konsultantem krajowym w dziedzinie hematologii

Marta Koblańska
Białaczki są najczęściej występującym nowotworem krwi. Aż 1/4 dorosłych chorych na białaczki ma rozpoznaną przewlekłą białaczkę szpikową – PBSz. Jeszcze kilkanaście lat temu PBSz była chorobą śmiertelną, dziś możemy ją skutecznie leczyć. Jak?

Kropka nad i
Błażej Linowski
Coraz skuteczniejsze leczenie chłoniaków i coraz większa przeżywalność przekładają się niestety na rosnącą liczbę powikłań. Walka o jakość życia ozdrowieńców staje się coraz poważniejszym wyzwaniem. Jak sobie z tym radzi polska służba zdrowia?


Konsylium 2016

Adam Zaremba-Śmietański
Niemal każdy kto zetknął się z polską służbą zdrowia zauważa że nie funkcjonuje ona we właściwy sposób, że cały mechanizm działa wadaliwie. Co jest w nim popsute? I czy proponowany sposób ich naprawy jest właściwy? Prezentujemy analizę Grupy Geo.

W numerze także felietony Jakuba Szulca, Krzysztofa Bukiela, i Konstantego Radziwiłła.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.