KIDL o wynagrodzeniach krajowych i wojewódzkich konsultantów
Tagi: | KRDL, KIDL, Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych, Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych, konsultant wojewódzki, konsultant krajowy, wynagrodzenie, Monika Pintal-Ślimak |
Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych przedstawiła swoje uwagi do projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości maksymalnego wynagrodzenia konsultantów krajowych i wojewódzkich.
Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych, odnosząc się do przekazanego do zaopiniowania projektu rozporządzenia, zgłosiła swój stanowczy sprzeciw wobec wprowadzanego różnicowania wysokości wynagrodzeń konsultantów krajowych oraz wojewódzkich w dziedzinie ujętej w wykazie specjalizacji lekarskich i lekarsko-dentystycznych innych niż priorytetowe dziedziny medycyny oraz wynagrodzeń konsultantów krajowych i wojewódzkich w dziedzinie farmacji, konsultantów krajowych w innej dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, konsultantów krajowych w dziedzinie fizjoterapii oraz konsultantów krajowych w dziedzinie pielęgniarstwa i położnictwa.
– Nie budzi wątpliwości projektowane zróżnicowanie wysokości wynagrodzeń w przypadku konsultantów krajowych oraz konsultantów wojewódzkich w dziedzinach ujętych w wykazie, zwłaszcza zaś laboratoryjna genetyka medyczna, laboratoryjna transfuzjologia medyczna czy też laboratoryjna mikrobiologia medyczna. Natomiast wynagrodzenie konsultantów krajowych i wojewódzkich w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia uznanych za priorytetowe powinno być zrównane z wynagrodzeniem konsultantów w dziedzinach ujętych w wykazie specjalizacji lekarskich i lekarsko-dentystycznych uznanych za priorytetowe na podstawie ww. rozporządzenia – czytamy w stanowisku.
– W przypadku dziedzin medycyny laboratoryjnej wprowadzenie upoważnienia dla ministra zdrowia do określenia dziedzin priorytetowych mogłoby nastąpić w art. 61 ustawy z 15 września 2022 r. o medycynie laboratoryjnej. Jednak chcąc szerzej ustalić priorytetowe dziedziny mające zastosowanie w ochronie zdrowia, niezbędne byłoby wprowadzenie odpowiedniego upoważnienia do wydania rozporządzenia przez ministra zdrowia w ustawie z 24 lutego 2017 r. o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia. Mając na względzie wyzwania, jakie stoją przed Polską, związane z zapewnieniem wydajnego i efektywnego systemu ochrony zdrowia, takie działania wydają się nieodzowne – dodano w dokumencie, pod którym podpisała się, w imieniu Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, prezes Monika Pintal-Ślimak.
Poniżej pełna treść stanowiska Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych: