Kardiologia dla życia. Kardiolodzy dla pacjentów

Udostępnij:
Tagi: patronat
Do historii przechodzi XXVIII Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Ponad 4000 uczestników, 152 sesje naukowe, niemal 500 wykładowców i 17 sal wykładowych, w których odbywały się debaty, warsztaty i dyskusje na temat najnowszych wytycznych w zakresie chorób serca i układu krążenia. A oprócz tego debata systemowa i posiedzenie Rady ds. Kardiologii.
Od 19 do 21 września br. w Katowicach odbył się XXVIII Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego – jedno z najważniejszych wydarzeń w dziedzinie kardiologii w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Kongres zgromadził wybitnych ekspertów, lekarzy oraz naukowców z całego świata, a jego tematyka koncentrowała się wokół najnowszych wytycznych dotyczących diagnostyki i leczenia chorób sercowo-naczyniowych, innowacyjnych technologii medycznych oraz wyzwań systemowych w opiece nad największą grupą chorych. Wydarzenie było także jednym z elementów obchodów 70-lecia działalności Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

– Tegoroczny Kongres PTK po raz kolejny udowadnia, jak dynamicznie rozwija się kardiologia, zarówno w zakresie badań naukowych, jak i praktyki klinicznej. Był to wyjątkowy czas wymiany wiedzy i doświadczeń między specjalistami z całego świata. Nowe wytyczne, które mieliśmy okazję omawiać, są wynikiem lat intensywnych badań i stanowią kolejny krok w doskonaleniu opieki nad pacjentami z chorobami sercowo-naczyniowymi. W tym roku dodatkowo Kongres PTK stał się istotną platformą dyskusji o wyzwaniach systemowych, co cieszy nas tym bardziej, że zgodnie ze strategią PTK pozwala łączyć środowiska na rzecz poprawy sytuacji pacjentów kardiologicznych – podsumowuje prof. Jacek Legutko, przewodniczący Komitetu Naukowego Kongresu PTK.

Wytyczne 2024 i nowoczesne leczenie

Bez wątpienia najbardziej wyczekiwaną tematyką podczas kongresu były doniesienia związane z najnowszymi wytycznymi Europejskiego Towarzystwa Kariologicznego (ESC), które ogłoszono podczas tegorocznego Kongresu ESC na przełomie sierpnia i września br. w Londynie.

Na sesji specjalnej podczas Kongresu PTK omówiono najnowsze wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz podsumowano je z przedstawieniem przypadków klinicznych. Organizatorzy zadbali również o spotkanie poświęcone wytycznym ESC w zakresie migotania przedsionków i zderzeniu ich z wytycznymi amerykańskimi.

W programie kongresu znalazła się również istotna dyskusja o pacjentocentryzmie, poprowadzona przez prof. Izabellę Uchmanowicz, jak również debaty o wadach wrodzonych, związane z jednym z priorytetów „Dekalogu polskiej kardiologii na lata 2023–2025” i rokiem wsparcia kardiologii dziecięcej, ustanowionym przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.

Debata systemowa: wyzwania w opiece kardiologicznej

W trakcie kongresu odbyła się debata poświęcona wyzwaniom systemowym w opiece nad pacjentami kardiologicznymi w Polsce. Uczestnicy, w tym przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Agencji Badań Medycznych, parlamentu oraz Rzecznika Praw Pacjenta i organizacji pacjenckich, dyskutowali o konieczności zmian w organizacji opieki kardiologicznej, dostępie do nowoczesnych terapii oraz edukacji zdrowotnej społeczeństwa. Podkreślono także potrzebę dalszej współpracy wielosektorowej, aby zapewnić skuteczną i dostępniejszą opiekę kardiologiczną.

– Debata poświęcona wyzwaniom systemowym w opiece kardiologicznej była niezwykle istotnym elementem tegorocznego kongresu. W dyskusji zwróciliśmy szczególną uwagę na konieczność reorganizacji opieki nad pacjentami kardiologicznymi, aby sprostać rosnącym potrzebom związanym z chorobami sercowo-naczyniowymi, które pozostają główną przyczyną zgonów w Polsce. Kardiologia wymaga nie tylko nowoczesnych terapii i innowacyjnych technologii, ale również lepszej koordynacji systemowej, większego dostępu do specjalistycznych świadczeń i wsparcia dla profilaktyki. Jestem przekonany, że wspólnie możemy stworzyć efektywny, zrównoważony system opieki zdrowotnej, który odpowie na wyzwania przyszłości. Cieszę się, że kongres stał się miejscem tak ważnych rozmów oraz okazją do analizy najnowszych wytycznych. Jestem pewien, że przełoży się to na realne zmiany w polskiej kardiologii – podsumowuje prof. Robert J. Gil, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Założenia do ustawy o Krajowej Sieci Kardiologicznej

Największe wydarzenie w branży stało się doskonałą okazją do organizacji posiedzenia Rady ds. Kardiologii, podczas którego ogłoszono najważniejsze wnioski z pilotażu Krajowej Sieci Kardiologicznej (KSK) oraz założenia do ustawy o KSK i harmonogram dalszych działań. Wnioski i propozycje najważniejszych punktów ustawy przedstawił Konrad Korbiński – dyrektor Departamentu Opieki Koordynowanej w Ministerstwie Zdrowia.

Kluczowy wniosek płynący z pilotażu to konieczność koordynacji procesu opieki nad pacjentem kardiologicznym, dlatego wśród priorytetowych założeń znajduje się zapewnienie chorym ciągłości i kompleksowości terapii oraz koordynacja działań. Wytypowano przy tym dwa poziomy zabezpieczenia, w projekcie jest również elektroniczna Karta Opieki Kardiologicznej, a najważniejszym celem jakość i bezpieczeństwo pacjenta.

– Kongres po raz kolejny potwierdził swoje znaczenie jako platforma do dyskusji na temat przyszłości kardiologii oraz budowania strategii poprawy jakości opieki nad pacjentami. Organizacja tego wydarzenia była ogromnym wyzwaniem, ale także wielkim zaszczytem. Kongres nie tylko umożliwił prezentację najnowszych osiągnięć w dziedzinie kardiologii, lecz także stworzył przestrzeń do wymiany doświadczeń oraz dyskusji na temat przyszłości naszej dyscypliny. Cieszę się, że kongres stał się platformą, która łączy praktyków, naukowców i decydentów, a jednocześnie inspiruje do wspólnego działania na rzecz pacjentów – dodaje dr hab. Jacek Kowalczyk, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Kongresu PTK.

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne nie zapomina o dramatycznej sytuacji związanej z powodzią w kilku regionach kraju, dlatego podczas posiedzenia Zarządu Głównego PTK zapadła decyzja o przekazaniu kwoty 50 000 zł na pomoc osobom poszkodowanym w ramach zbiórki prowadzonej przez Polską Akcję Humanitarną.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.