Milion euro dla Britenet Med na przełomową technologię monitorowania zdrowia psychicznego
Nowatorskie narzędzie wyposażone w sztuczną inteligencję usprawni monitorowanie i wspieranie osób z przewlekłymi zaburzeniami nastroju, takimi jak depresja czy choroba dwubiegunowa.
MoodMon, projekt polskiej firmy Britenet Med, otrzymał milion euro dofinansowania z programu EIT Health Flagship Call. Technologia ta zapewni stałe monitorowanie stanu pacjentów z zaburzeniami afektywnymi, takimi jak depresja i choroba afektywna dwubiegunowa, które dotykają około 280 mln osób na świecie. Bezpośredni roczny koszt leczenia pacjenta w depresji wynosi od 3000 do 5000 euro; z kolei w przypadku choroby afektywnej dwubiegunowej jest to 6910 euro. Zaburzenia te są długotrwałe i mogą prowadzić do tragicznych konsekwencji, jeśli nie zostanie wdrożone odpowiednie leczenie, czego dowodem jest wysoki odsetek samobójstw.
Tradycyjne metody monitorowania zdrowia psychicznego opierają się na samoobserwacji i subiektywnych raportach, co często bywa niewystarczające. MoodMon gromadzi dane behawioralne z urzadzeń mobilnych oraz technologii noszonych na ciele (ang. wearables). Rozwiązanie wykorzystuje sztuczną inteligencję do przewidywania potencjalnych zmian stanu psychicznego oraz natychmiastowago ostrzegania o tym pacjenta, psychiatrów i opiekunów. Badania kliniczne wykazały wysoką skuteczność narzędzia, ze wskaźnikiem czułości wynoszącym 89,5 proc. oraz współczynnikiem swoistości na poziomie 98,83 proc.
Przy tym przełomowym projekcie współpracują czołowe instytucje z Polski, Hiszpanii i Szwecji, które połączył program Flagship Call organizowany przez EIT Health, sieć światowej klasy innowatorów w dziedzinie zdrowia, będącą częścią Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT), organu Unii Europejskiej.
- Naszą misją w MoodMon jest zmiana podejścia do leczenia przewlekłych zaburzeń afektywnych – podkreśla Małgorzata Sochacka, pomysłodawczyni MoodMon i Product Manager w Britenet Med. - Dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu, które opiera się na obiektywnych danych do monitorowania zdrowia psychicznego, chcemy poprawić efekty leczenia pacjentów, obniżyć koszty opieki zdrowotnej oraz umożliwić specjalistom lepsze zarządzanie czasem. Możliwości finansowania i współpracy oferowane w ramach programu EIT Health Flagship Call poświęconego cyfrowej transformacji opieki zdrowotnej są kluczowe na drodze do udostępnienia platformy MoodMon większej liczbie pacjentów i placówek opieki zdrowotnej w całej Europie. To jednak nie wszystko, bo dołączamy do EIT Health jako partner. Wierzymy, że będzie to doskonała okazja do nawiązania cennych kontaktów w całej Europie oraz do wymiany wiedzy i doświadczeń, aby wspólnie działać na rzecz poprawy leczenia chorób psychicznych na skalę globalną.
Silne konsorcjum napędzające innowacje
Projekt MoodMon pokazuje, jak skuteczna może być współpraca transgraniczna, wspierana przez czołowe europejskie instytucje. Wsród partnerów z Hiszpanii są Biomedic Research Foundation w szpitalu Getafe, DKV Servicios, Fundació de Recerca Clínic Barcelona-Institut d'Investigacions Biomediques August Pi i Sunyer, szpital Hospital Clinic de Barcelona oraz Servicio Madrileno de Salud. Szwecję reprezentują Karolinska Institute oraz Stockholm Health Care Services. Obok lidera konsorcjum - Britenet Med, kluczową rolę odgrywa Fundacja Medigent z Polski. Konsorcjum zostało powołane do realizacji zadań, których celem jest uzyskanie znaku CE, przeprowadzenie kolejnych badań klinicznych potwierdzających skuteczność systemu oraz jego korzyści ekonomiczne dla opieki zdrowotnej. Dodatkowo, celem jest wypracowanie ram prawnych umożliwiających ponowne trenowanie urządzeń opartych na sztucznej inteligencji bez konieczności pełnej re-certyfikacji.
EIT Health Flagship Calls: Pionierskie rozwiązania w opiece zdrowotnej w Europie
Program EIT Health Flagship Calls ma na celu sprostanie wyzwaniom w obszarze opieki zdrowotnej poprzez wspieranie współpracy pomiędzy liderami innowacji w dziedzinie zdrowia. W obliczu rosnących kosztów opieki zdrowotnej, rozproszonych danych oraz powolnej adaptacji systemów do zmian, potrzeba innowacji nigdy nie była tak pilna.
- Flagship Call to inicjatywa, która stawia na dialog i współpracę, mające realną moc zmieniania europejskiej opieki zdrowotnej – mówi Joanna Broy, przedstawicielka EIT Health w Polsce. – Projekt MoodMon pokazuje jak potężne mogą być międzynarodowe partnerstwa w tworzeniu rozwiązań, które są nie tylko nowatorskie, ale także skalowalne i skuteczne. Z niecierpliwością czekamy na efekty, by przekonać się jak MoodMon poprawi życie pacjentów z zaburzeniami afektywnymi.
Ruszył nabór do kolejnej edycji programu EIT Health Flagship Call 2025. Tym razem jest on skierowany do podmiotów zainteresowanych cyfrową transformacją opieki zdrowotnej z wykorzystaniem zaawansowanych technologii, rozwiązań opartych na danych oraz lepszego dostępu do cyfrowych urządzeń medycznych. Wnioski można składać do 5 listopada 2024 roku.
Więcej informacji: https://eithealth.eu/programmes/flagship-hub/