123RF

Minister Barbara Nowacka rozmawiała o zdrowiu psychicznym dzieci

Udostępnij:
Stres, niska samoocena wśród dzieci i młodzieży to palące problemy w polskich szkołach. Minister edukacji Barbara Nowacka rozmawiała na ten temat z podróżniczką Martyną Wojciechowską i przedstawicielkami Fundacji Unaweza - poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Otwarcie o zdrowiu psychicznym dzieci w szkołach
Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało, że w środę szefowa resortu Barbara Nowacka spotkała się z podróżniczką i działaczką społeczną Martyną Wojciechowską, a także przedstawicielkami Fundacji Unaweza, której prezesem jest Wojciechowska.

Ekspertki, jak podano, przedstawiły wyniki raportu "#MłodeGłowy. Otwarcie o zdrowiu psychicznym". Omówiono jego wyniki i wskazano największe problemy w obszarze zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Resort podał, że "stres, niska samoocena wśród dzieci i młodzieży to palące problemy w polskich szkołach". Z raportu wynika, jak informuje MEN, że kondycja psychiczna dzieci i młodzieży w Polsce "jest zła".

Z przedstawionego przez Martynę Wojciechowską i Fundację Unaweza raportu wynika także, że uczniowie i uczennice mają problem z niską samooceną, nie radzą sobie ze stresem, co przekłada się na alarmujące dane statystyczne dotyczące liczby prób samobójczych.

- Zdajemy sobie sprawę z ogromnych wyzwań. Będziemy robić wszystko, by sytuacja poprawiła się — powiedziała cytowana przez MEN minister Barbara Nowacka.

Projekt edukacyjny „Młode głowy”
"Młode głowy", jak czytamy na stronie Fundacji Unaweza, to ogólnopolski projekt edukacyjny dotyczący zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród młodych ludzi. Jego pierwszym etapem było największe w Polsce, bezpłatne badanie zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości, sprawczości dzieci i młodzieży oraz kampania edukacyjna „Otwarcie o zdrowiu psychicznym". Kolejny etap to działania profilaktyczne i edukacyjne dla młodych, rodziców oraz nauczycieli.

Celem Fundacji Unaweza jest organizowanie i niesienie pomocy w ramach działalności pożytku publicznego, polegającej na wsparciu finansowym i prawnym, edukacji, realizacji potrzeb mieszkaniowych, zdrowotnych i innych potrzeb bytowych w celu wyrównywania szans kobiet z całego świata, rodzin oraz dzieci i młodzieży.

MEN podało, że dzięki "wymianie doświadczeń i konsultacjom z ekspertami możliwe będzie podjęcie odpowiednich działań".

Przeczytaj także: "NFZ: Rośnie liczba dzieci z zaburzeniami psychicznymi objętych pomocą" i "„Odporna szkoła = bezpieczny mŁodziak” – pilotaż programu"
.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.