123RF

Nerka świni uratowała życie choremu

Udostępnij:
Jak poinformował szpital w Bostonie, podczas eksperymentalnego zabiegu wszczepiono zmodyfikowaną genetycznie nerkę świni żywemu biorcy – pacjentowi ze schyłkową niewydolnością nerek. Mężczyzna wraca do zdrowia. To najnowsze osiągnięcie w dziedzinie ksenotransplantacji, czyli prób leczenia ludzi za pomocą komórek, tkanek lub narządów pochodzących od zwierząt.
Amerykańscy chirurdzy z Massachusetts General Hospital w Bostonie (USA) przeszczepili 16 marca świńską nerkę 62-letniemu pacjentowi. – Czterogodzinna operacja jest kamieniem milowym w dążeniu do zapewnienia pacjentom łatwiej dostępnych narządów – czytamy w oświadczeniu szpitala.

Pierwsza taka operacja w historii
To pierwszy przypadek przeszczepienia genetycznie zmodyfikowanej nerki świni żywemu człowiekowi. Wcześniej nerki świń były tymczasowo transplantowane dawcom ze śmiercią mózgu. Dwóm mężczyznom przeszczepiono także serca pobrane od świń, jednak obaj zmarli w ciągu kilku miesięcy.

Po eksperymentalnym zabiegu pacjent Richard „Rick” Slayman wraca do zdrowia i oczekuje się, że wkrótce zostanie wypisany do domu.

– Postrzegam ten przeszczep nie tylko jako sposób na pomoc sobie, ale także na zapewnienie nadziei tysiącom ludzi, którzy potrzebują przeszczepu, aby przeżyć – powiedział.

Najnowsze osiągnięcie w dziedzinie ksenotransplantacji
Jest to najnowsze osiągnięcie w dziedzinie ksenotransplantacji. Przez dziesięciolecia takie przeszczepy się nie udawały: ludzki układ odpornościowy natychmiast niszczył obcą tkankę. W nowszych próbach wykorzystano świnie, które zmodyfikowano tak, aby ich narządy bardziej przypominały ludzkie, co zwiększyło nadzieję, że pewnego dnia pomogą one wypełnić niedobór narządów od dawców.

Tylko w USA na krajowej liście oczekujących na transplantację znajduje się ponad 100 tys. osób, w większości chorych na nerki, a tysiące umierają co roku, zanim nadejdzie ich kolej.

Przeczytaj także: „Transplantacyjny rekord”.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.