Nobel z medycyny za odkrycie wirusa

Udostępnij:
Dzięki udowodnieniu, że to HCV powoduje wirusowe zapalenie wątroby typu C, Harvey J. Alter, Michael Houghton oraz Charles M. Rice przyczynili się do rozwoju testów diagnostycznych oraz metod terapii powodujących, że WZW C stał się chorobą uleczalną.
Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii otrzymali Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice za odkrycie wirusa wywołującego zapalenie wątroby typu C.

Odkrycie wirusa zapalenia wątroby typu C, którego dokonali tegoroczni laureaci, pomogło w skutecznej walce ze śmiertelną chorobą wątroby, na którą cierpi na świecie ponad 70 mln ludzi. Uratowano miliony pacjentów.

Badania laureatów ściśle się łączyły i uzupełniały. Amerykanin Harvey J. Alter (85 lat) z National Institutes of Health w Bethesda (stan Maryland) pierwszy wykazał, że przyczyną WZW C jest nieznany wcześniej wirus. Badania Kanadyjczyka Michaela Houghtona (urodzonego w latach 50. XX w. w Wielkiej Brytanii) z University of Alberta w Edmonton w Kanadzie pozwoliły wyizolować materiał genetyczny wirusa, który otrzymał nazwę wirus zapalenia wątroby typu C (wirus HCV). I wreszcie Amerykanin Charles M. Rice (68 lat) z Rockefeller University w Nowym Jorku dostarczył decydujących dowodów na to, że zakażenie HCV jest wystarczającym czynnikiem prowadzącym do zapalenia wątroby.

Zgodnie z najbardziej aktualnymi danymi Światowej Organizacji Zdrowia wirus zapalenia wątroby typu C (HCV) był w 2016 r. przyczyną ok. 400 tys. zgonów ludzi na świecie. Przewlekła infekcja tym wirusem powoduje groźne dla zdrowia i życia powikłania, takie jak marskość wątroby oraz rak wątrobowokomórkowy.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.