123RF

Nowa substancja może pomóc w przechowywaniu narządów do przeszczepu

Udostępnij:
Naukowcy opracowali mieszaninę substancji chemicznych, która może pomagać w przechowywaniu narządów przeznaczonych do przeszczepu. Dzięki niej organy mają dłużej nadawać się do wykorzystania.
Zespół z Harvard Medical School dzięki eksperymentom z użyciem danio pręgowanego (gatunek ryby często wykorzystywany w badaniach biologicznych) opracował kombinację substancji, która chroni zamrożone narządy, pobrane w celu przeszczepienia.

Badacze przeprowadzili – jak zapewniają – najobszerniejszą jak dotąd analizę różnorodnych połączeń możliwych do wykorzystania związków chemicznych.

Pod uwagę wziąć musieli nie tylko skuteczność w ochronie narządów w niskiej temperaturze (minus 10 stopni Celsjusza), ale także potencjalną toksyczność.

Naukowcom udało się np. przechować serce wspomnianej ryby aż przez 5 dni.

– Danio pręgowane to ważny system modelowy, który – pomimo swoich zalet – nigdy dotąd nie był wykorzystywany w kontekście zachowania organów do przeszczepu – podkreśla dr Shannon N. Tessier, współautorka pracy opublikowanej na łamach „The FASEB Journal”.

– Mamy nadzieję, że badania te zachęcą innych naukowców zajmujących się dziedziną transplantologii do wykorzystania tego ważnego modelowego organizmu – dodaje.

Więcej informacji na stronie informacji źródłowej: https://faseb.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1096/fj.202300076R.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.