Nowy numer „Menedżera Zdrowia”: mapy potrzeb, negocjacje zamiast konkursów

Udostępnij:
W najnowszym "Menedżerze Zdrowia" wszystko o powstających mapach potrzeb zdrowotnych. A także: Andrzej Jacyna rozważa odejście od systemu konkursów na rzecz negocjacji, a Jarosław Pinkas, przyznaje że nowa ekipa szczególnie zatroszczy się o szpitale publiczne.
Tematem przewodnim jest nowe rozdanie w polskiej medycynie. A to nas czeka po „wyrysowaniu” i wprowadzeniu w życie wskazówek wynikających z map potrzeb zdrowotnych. To na ich podstawie niektóre szpitale i przychodne dostaną kontrakt, a inne nie. Być może te ostatnie trzeba będzie zamknąć. Jak powstają mapy? Gdzie są poprawne, gdzie zawierają błędy?

W numerze także m.in.:
Koordynacja zamiast konkurencji
Rozmowa z Jarosławem Pinkasem, wiceministrem zdrowia
- Chcemy stworzyć sieć szpitali, do której podstawą kwalifikowania będzie jakość. W znacznej części dotyczyć to będzie jednostek publicznych – łatwiej jest efektywnie zarządzać całością, kiedy mamy do czynienia z własnością publiczną – mówi Jarosław Pinkas, wiceminister zdrowia.

Gorące krzesła
Rozmowa z Andrzejem Jacyną, p.o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.
- Kontraktowanie powinno się odbywać nie w trybie konkursów, ale negocjacji – dla szpitali w sieci. Z kolei konkursy byłyby adresowane do szpitali uzupełniających sieć – mówi Andrzej Jacyna.

Konstanty Radziwiłł odpowiada swoim krytykom

- Czy ci, którzy podejmują (na razie śmiesznie nieudolne) próby skompromitowania członków kierownictwa z Miodowej 15, nie są po prostu szkodnikami. I proszę się nie śmiać z tego staromodnego, ale wcale nie historycznego określenia – pisze.

Tadeusz Jędrzejczyk przestrzega przed nowymi taryfikatorami

- Warto zauważyć, że żadna taryfa ustalona według wciąż obowiązujących reguł nie miała jeszcze okazji wejść w życie. Ocena zmian jest zatem o tyle utrudniona, że nie sposób w praktyce rozstrzygnąć, czy instytucja taryfikacji miała okazję sprawdzić się w praktyce – zauważa.

Jacek Jassem, Adam Kozierkiewicz, Maciej Krzakowski poprawiają pakiet onkologiczny

Największym wyzwaniem i odpowiedzią na podstawowe problemy ma być powołanie ośrodków szybkiej diagnostyki onkologicznej (SDO). Powinny zostać stworzone na bazie istniejących specjalistycznych placówek ochrony zdrowia, z wykorzystaniem zatrudnionych tam specjalistów – postulują.

Grzegorz Wallner o kondycji polskiej chirurgii i chirurgów:

- Przecenianie własnych umiejętności, kompleks władzy, który dobrze oddaje żartobliwe pytanie: jaka jest różnica między chirurgiem a Panem Bogiem? Taka, że Panu Bogu nie wydaje się, że jest chirurgiem – mówi Grzegorz Wallner, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii ogólnej.

Maciej Biardzki łączy sprawę mercedesa, teściowej i rządów ekipy Konstantego Radziwiłła

- Jest taki stary dowcip, że przykładem uczucia ambiwalentnego jest reakcja na zdarzenie, kiedy teściowa spada w przepaść twoim nowym mercedesem. A już poważnie: sześciomiesięczne rządy ekipy Konstantego Radziwiłła wywołują niewątpliwie ambiwalentne uczucia – pisze.

Zachęcamy do lektury!

Pełen spis numeru na stronie "Menedżera Zdrowia".
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.