Urszula Szybowicz

Okrągły stół – prezydencja Polski w Radzie UE a bezpieczeństwo Polski

Udostępnij:

Jak powinniśmy wykorzystać przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, by zwiększyć agendę zdrowotną, gospodarczą i konkurencyjną dla zwiększenia bezpieczeństwa Polaków i Europejczyków? O tym eksperci rozmawiali podczas spotkania zorganizowanego przez Pracodawców RP.

31 lipca w w siedzibie Pracodawców RP w Warszawie odbył się okrągły stół, w których uczestniczyli wiceminister zdrowia Katarzyna Kacperczyk, a także przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Technologii – Maria Szymańska, Piotr Zabadała i Piotr Kulik. Głos zabrali także Artur Nowak-Far, Marek Kustosz, Dominik Olejniczak, Tomasz Rowiński, Waldemar Dubaniowski i Kamil Sobolewski. Debatę prowadził ekspert Pracodawców RP – Juliusz Krzyżanowski.

Członkowie Pracodawców RP podzielili się doświadczeniami i pytali o konkurencyjność i bezpieczeństwo Polski.

Debata pozwoliła nakreślić szeroki kontekst polskiej prezydencji w Radzie UE, wskazując na problemy oraz wyzwania, z którymi będziemy się mierzyć.

Informacje o stanie przygotowań Ministerstwa Zdrowia do polskiej prezydencji przedstawiła wiceminister Katarzyna Kacperczyk. Wskazała trzy priorytety – zdrowie psychiczne, profilaktyka i cyfryzacja.

Przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Technologii mówili o naprawie fundamentów rynku wewnętrznego oraz wzmocnieniu konkurencyjności europejskiego przemysłu.

Polityczne szanse dla Polski związane z prezydencją w Radzie Unii Europejskiej przedstawił  Artur Nowak-Far, doradca prezesa zarządu Pracodawców RP.

Na temat zdrowia jako filaru bezpieczeństwa narodowego w swoim wystąpieniu „Nie ma bezpieczeństwa bez zdrowia” opowiadał Marek Kustosz, prezes Fundacji „To się leczy”.

O profilaktyce i wczesnej diagnostyce jako podstawie zdrowej Europy mówił Dominik Olejniczak, specjalista zdrowia publicznego z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Podjęto również temat zdrowia psychicznego będącego wartością dla Polski i UE, o czym wspominał
dr Tomasz Rowiński – psycholog ze Szkoły Głównej Handlowej.


Kamil Sobolewski, Główny Ekonomista Pracodawców RP, podkreślał znaczenie czynników społeczno-ekonomicznych w wystąpieniu zatytułowanym „Zdrowie a demografia i konkurencyjność”, a o znaczeniu sztucznej inteligencji w budowaniu konkurencyjności Unii Europejskiej mówił Waldemar Dubaniowski, doradca prezesa zarządu Pracodawców RP – w przemówieniu „Unia Europejska w wyścigu technologicznym z USA i Chinami. Dystans do nadrobienia”.

Debata zakończyła się pytaniami od członków Pracodawców RP, którzy zgłosili propozycje tematów i problemów w kontekście polskiej prezydencji w zakresie zdrowia, konkurencyjności i bezpieczeństwa.

Ze strony przedstawicieli obu ministerstw padła deklaracja współpracy z Pracodawcami RP przy tworzeniu agendy polskiej prezydencji.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.