iStock

Optymalna kontrola glikemii w trakcie planowania i trwania ciąży

Udostępnij:
Kobiety z cukrzycą typu 1 mogą rodzić zdrowe dzieci bez ryzyka powikłań. Muszą jednak zadbać o to jeszcze na etapie planowania ciąży, a podczas jej trwania kontrolować poziom cukru. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu trwa akcja pomocy ciężarnym.
„Pomaga w tym program leczenia osobistymi pompami insulinowymi Fundacji WOŚP, działający w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu od ponad roku. W USK na świat przyszła już dwójka dzieci matek objętych programem, wkrótce spodziewane są kolejne narodziny” – napisano w komunikacie wydanym przez służby prasowe USK.

Diabetologiczna Poradnia Przykliniczna USK ma pod opieką młodych dorosłych z cukrzycą typu 1. Ten typ choroby dotyka ok. 10 proc. wszystkich diabetyków. W przeciwieństwie do cukrzycy typu 2, w kontekście której mówi się o epidemii XXI wieku, na rozwinięcie się cukrzycy typu 1 nie ma się żadnego wpływu. Choroba nie wynika z błędów żywieniowych ani z trybu życia. Jej przyczyną jest stopniowe niszczenie komórek ß trzustki, produkujących insulinę, a w konsekwencji jej brak.

– Choroba zostaje zdiagnozowana najczęściej w młodym wieku, a nawet w dzieciństwie. Pacjentami naszej przyklinicznej Poradni Diabetologicznej są głównie młodzi dorośli, z aktywnymi objawami. Wśród nich wiele kobiet, które pragną zostać matkami. To właśnie z myślą o nich nawiązaliśmy współpracę z Fundacją Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która od lat realizuje program leczenia ciężarnych z cukrzycą typu 1 osobistymi pompami insulinowymi – powiedziała cytowana w komunikacie dr Małgorzata Janków z Kliniki Angiologii, Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii USK.

Wyjaśniła, że urządzenia są sprzężone z systemami monitorowania glikemii, są udostępniane pacjentkom na okres planowania i trwania ciąży. Poradnia Diabetologiczna USK dostała już dziesięć pomp MEDTRONIC 640G. Dzięki programowi można pomóc pacjentkom lepiej kontrolować glikemię w trakcie ciąży.

– Optymalna kontrola glikemii w trakcie planowania i trwania ciąży warunkuje prawidłowy rozwój płodu i minimalizuje ryzyko powikłań okołoporodowych. Za pomocą pompy, która podaje insulinę w sposób ciągły, osiąga się najlepsze rezultaty – ocenił prof. Mariusz Zimmer, kierownik II Kliniki Ginekologii i Położnictwa USK.

Pacjentki dostają pompę do domu i korzystają z niej aż do połogu. To jednak tylko jeden z elementów opieki medycznej nad ciężarną z cukrzycą typu 1. W sytuacji idealnej ciąża u tych chorych powinna być planowana przynajmniej pół roku wcześniej i tak też zaleca się pacjentkom, pozostającym pod opieką Poradni Diabetologicznej USK.

– 6 miesięcy to jest ten czas, gdy możemy kobietę dobrze przygotować do przyszłego stanu. Chodzi przede wszystkim o wyrównanie metaboliczne cukrzycy i reedukację w zakresie prawidłowej insulinoterapii. Wysoka glikemia zwiększa ryzyko poronienia, retinopatii cukrzycowej, rozwinięcia się choroby nerek. Walczymy nie tylko o bezpieczeństwo matki, ale też dziecka. Wyrównanie glikemii ma kolosalne znaczenie także dla rozwoju płodu, ponieważ wysokie poziomy cukru u matki mogą powodować u dziecka liczne powikłania – powiedziała dr Janków.

Dodała, że jednym z najbardziej znanych powikłań jest makrosomia, czyli nadmierny wzrost płodu, wynikający ze zbyt wysokiego poziomu cukru w organizmie matki. Dziecko osiąga masę powyżej 4 kg, a znane są przypadki noworodków ważących 6 kg i nawet więcej. Duże dziecko w tej sytuacji to duży kłopot. Nie tylko z powodu trudnego porodu (zwykle musi się kończyć cięciem cesarskim). Noworodek z makrosomią jest obarczony ryzykiem wystąpienia wielu problemów zdrowotnych, w tym kardiologicznych.

– U noworodków urodzonych przez matki z nieuregulowaną glikemią może dojść np. do kardiomiopatii przerostowej, czyli choroby serca polegającej na przeroście lewej komory, ale generalnie ryzyko wystąpienia wad wrodzonych jest u nich 2–3-krotnie większe niż przeciętnie – powiedziała prof. Barbara Królak-Olejnik, kierownik Kliniki Neonatologii USK.

Podkreśliła też, że z powodu dużej masy ciała dziecka dochodzi często do przedwczesnego porodu. Noworodek, mimo że jest duży, niestety wykazuje objawy wcześniactwa, z wszelkimi tego konsekwencjami zdrowotnymi, w tym z niewydolnością oddechową.

Pierwsze dziecko, którego matka korzystała z osobistej pompy insulinowej w ramach programu w USK, urodziło się w listopadzie br. Poród odbył się drogą naturalną, a stan dziecka był dobry.

Kobiety z cukrzycą typu 1, planujące w najbliższej przyszłości ciążę, chcące wziąć udział w programie WOŚP i chcące wypożyczyć na ten czas osobistą pompę insulinową, mogą się kontaktować z sekretariatem Kliniki Angiologii, Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii USK, pod nr. tel. 71 733 22 00, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–14.30.

Tytuł pochodzi od redakcji
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.