Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Pierwszy ośrodek terapii hiperbarycznej w woj. zachodniopomorskim

Źródło: Elżbieta Bielecka/PAP
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 09.12.2021
 
 
Komora hiperbaryczna usprawniająca proces regeneracji tkanek i gojenia ran znalazła się w nowo powstałym Ośrodku Terapii Hiperbarycznej w szpitalu Medicam w Gryficach.
– Tlenowa terapia hiperbaryczna jest jedną z najbardziej efektywnych metod dochodzenia do zdrowia. Polega na dostarczaniu pod wysokim ciśnieniem tlenu do wszystkich komórek ciała, pobudzając do wzrostu i odbudowy np. szpiku kostnego, naskórka czy naczyń krwionośnych – przekazało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Jak wskazano, dzięki komorze hiperbarycznej tkanki są skutecznie wysycone tlenem, który przenika do czerwonych krwinek, a także zwiększa się jego stężenie w osoczu, układzie limfatycznym i płynie mózgowo-rdzeniowym.

Tlenoterapia hiperbaryczna stosowana jest w przypadku m.in. stopy cukrzycowej i powikłań po radioterapii tkanek miękkich i kości. Sprzyja również powstawaniu nowych naczyń, zmniejsza stany zapalne i jest skuteczna w zwalczaniu infekcji bakteryjnych, fibromialgii (przewlekłej choroby tkanek miękkich) czy boreliozy. Komorę hiperbaryczną poleca się także osobom po podtruciu tlenkiem węgla, z chorobą Parkinsona, nadciśnieniem, miażdżycą i otyłością.

Przebudowa pomieszczeń Ośrodka Terapii Hiperbarycznej wraz z komorą hiperbaryczną kosztowała ponad 7,5 mln zł. Jak poinformowano, niemal 3 mln zł to wydatki związane tylko z zakupem i montażem komory, na które urząd marszałkowski przeznaczył 1 mln zł. Od 1 grudnia realizacja świadczeń w ośrodku ma zapewnione finansowanie w ramach umowy z Zachodniopomorskim Oddziałem NFZ.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.