Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Pionierskie zabiegi w szpitalu dziecięcym w Dziekanowie Leśnym

Źródło: materiały prasowe
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 11.12.2021
 
 
Szpital dziecięcy im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym jest pierwszą placówką w Polsce i w Europie środkowej, w której robot medyczny Avicenna jest wykorzystywany do leczenia kamicy nerkowej u dzieci.
Robot pomógł właśnie w przeprowadzeniu dwóch pierwszych skomplikowanych zabiegów. Zakup robota sfinansował samorząd województwa mazowieckiego.

Przeprowadzono pierwsze zabiegi RIRS (Retrograde Intarenal Surgery) u pacjentek w wieku 14 i 17 lat. To jeden z najbardziej skomplikowanych zabiegów endoskopowych stosowanych w leczeniu kamicy układu moczowego. Jednak tym razem bezpieczeństwo zostało zwiększone dzięki pionierskiemu wykorzystaniu robota medycznego Avicenna. Lekarze z Dziekanowa, jako pierwsi w Polsce i w Europie Środkowej, wykorzystali go do operowania dzieci. Dr n. med. Joanna Samotyjek przeprowadziła pierwszy zabieg w asyście robota medycznego Avicenna. – Dzięki robotowi możemy precyzyjniej nawigować i poruszać się wewnątrz nerki. Możliwość pracy tym robotem jest ukoronowaniem naszych starań o to, by nasi pacjenci byli leczeni jak najbezpieczniej i jak najbardziej profesjonalnie – mówi prof. Beata Jurkiewicz, kierownik pionu zabiegowego szpitala w Dziekanowie Leśnym.


Szpital dziecięcy w Dziekanowie Leśny jest placówką medyczną, która udziela świadczeń zdrowotnych dla pacjentów do 18 roku życia. W szpitalu funkcjonuje Kliniczny Oddział Chirurgii Dziecięcej – Centrum Leczenia Kamicy, który jest wiodącym ośrodkiem w Polsce w zakresie leczenia dzieci z kamicą układu moczowego. Oddział prowadzi działalność z zakresu chirurgii jamy brzusznej, leczenia oparzeń, urologii dziecięcej i chirurgii urazowej. Jak zauważa członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc, do szpitala kierowani są mali pacjenci z całej Polski. – Dzieje się tak, bo właśnie tutaj można znaleźć najlepszą pomoc. Liczby mówią same za siebie. Specjaliści w Dziekanowie Leśnym wykonują rocznie ok. 500 małoinwazyjnych zabiegów u dzieci z kamicą. Dzięki zastosowaniu robota medycznego zabiegi będą jeszcze bezpieczniejsze i mniej uciążliwe dla małych pacjentów.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.