Polak z Nagrodą Pielęgniarską Królowej Sylwii
Tagi: | Adrian Nowakowski, nagroda, pielęgniarki, UCK WUM, królowa Sylwia, Szwecja |
Adrian Nowakowski, polski pielęgniarz, odebrał na Zamku Królewskim w Sztokholmie z rąk szwedzkiej monarchini Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii (Queen Silvia Nursing Award). O tym, że został zwycięzcą, dowiedział się już w styczniu, kiedy to ogłoszono wyniki konkursu.
Nowakowski pracuje w Klinice Neurologii Centralnego Szpitala Klinicznego UCK WUM.
Jego projekt „Stefania”, który wykorzystuje sztuczną inteligencję oraz duże modele językowe (LLM) do nauki efektywnej komunikacji z pacjentami, zwłaszcza cierpiącymi na demencję, jury uznało za wizjonerski.
Według kapituły na szczególną uwagę zasługuje otwartość laureata, który pracując w zawodzie pielęgniarza, dodatkowo studiuje informatykę, aby móc wykorzystywać nowe technologie do wsparcia pracy pielęgniarek i pielęgniarzy. Nagrodzony projekt umożliwi naukę i trening efektywnej komunikacji z pacjentem geriatrycznym.
Nagroda za działalność na rzecz cierpiących na demencję
Celem konkursu jest zachęcanie pielęgniarek i pielęgniarzy oraz studentów pielęgniarstwa w Polsce do poszukiwania innowacyjnych pomysłów, które mogą pomóc w rozwiązaniu najpilniejszych problemów zdrowotnych naszego społeczeństwa. Nagroda to dyplom, stypendium w wysokości 6 tys. euro oraz możliwość odbycia stażu.
Oprócz Polaka laureatami konkursu zostali również pielęgniarki i studenci ze Szwecji, Finlandii, Niemiec, Litwy i USA. Dotychczas ogłoszono laureatów w 10 edycjach Nagrody Pielęgniarskiej Królowej Sylwii (ośmiu w Polsce).
Wyróżnienie dla studentek i studentów pielęgniarstwa
Nagroda Pielęgniarska Królowej Sylwii to wyjątkowe stypendium skierowane wyłącznie do studentek i studentów pielęgniarstwa oraz osób będących w trakcie specjalizacji pielęgniarskiej. Nagroda została ustanowiona 23 grudnia 2013 r. przez organizację Swedish Care International jako prezent dla królowej Sylwii z okazji 70. urodzin.
Jej Królewska Mość znana jest z działalności na rzecz opieki nad osobami starszymi i cierpiącymi na demencję. W latach 90. ubiegłego wieku chorobę tę zdiagnozowano u matki królowej.
Według danych przedstawionych przez Swedish Care International w Polsce na demencję cierpi 600–700 tys. osób i – jak się prognozuje – liczba ta będzie zwiększała się wraz ze starzeniem się społeczeństwa.