123RF

Przeszkolą kadry zarządcze z działań w sytuacjach kryzysowych

Udostępnij:
W poniedziałek i wtorek, 17-18 lipca 2023 r., w Szpitalu Specjalistycznym im. Floriana Ceynowy w Wejherowie odbędzie się szkolenie „Zarządzanie szpitalem w sytuacji kryzysowej”. To pierwsza w Polsce inicjatywa, której celem jest wypracowanie sprawdzonych i optymalnych procedur oraz przygotowanie szpitali i personelu medycznego do pracy w warunkach nagłych zdarzeń masowych.
Szkolenie jest wyjątkowym wydarzeniem dla kadry zarządzającej szpitalami oraz oddziałami SOR z całej Polski. Każda taka sytuacja wymaga od szpitala przyjęcia jednorazowo większej liczby pacjentów w stanie zagrożenia życia i zdrowia niż podczas typowego dyżuru.

Nauczą zarządzania w sytuacjach nagłych/b>
Szkolenie jest organizowane przez Fundację ELNET (European Leadership Network) we współpracy ze Szpitalami Pomorskimi i kierownictwem powstałej w 1999 r. RAMBAM School of Trauma & Mass Casualties (RSTMC), która działa w strukturach szpitala RAMBAM w Hajfie jako Centrum Nauczania z Zakresu Traumatologii, Sytuacji Nagłych i Zdarzeń Masowych. Celem centrum jest szkolenie i wspieranie organizacji oraz ekspertów z zakresu opieki zdrowotnej nie tylko w Izraelu, ale na całym świecie.

Opracowanie i ulepszanie procedur na wypadek zdarzeń masowych (tj. katastrofy naturalne, katastrofy komunikacyjne, ekologiczne, zamachy terrorystyczne działania wojenne, pandemia) ma być wsparciem i inspiracją dla osób decyzyjnych do wprowadzenia ich w polskich placówkach. Podczas szkolenia zaplanowano poszerzenie wiedzy personelu medycznego, opierając się na sprawdzonych rozwiązaniach, które będą dostosowane do polskich realiów i możliwości polskiej służby zdrowia. Szkolenie jest skierowane do kadry zarządzających szpitalami i oddziałami SOR z całej Polski.

Chodzi o skuteczne działanie szpitala w trybie kryzysowym
Uczestnicy zostaną przeszkoleni m.in. w zakresie usprawnienia organizacji szpitala, w tym organizowania oddziału ratunkowego, wdrażania triage’u w przypadku masowych zdarzeń z wieloma poszkodowanymi z licznymi i dużymi ranami (powstałymi np. w wypadku eksplozji lub działań wojennych).

Zespół pod kierownictwem prof. Michaela Halberthala, dyrektora generalnego szpitala RAMBAM w Hajfie, zapozna uczestników m.in. z organizacją placówki w trybie kryzysowym oraz wdrożeniem oprogramowania komputerowego do zarządzania sytuacjami awaryjnymi. Gila Hyams, dyrektor oddziału pielęgniarskiego oraz centrum szkoleniowego przeprowadzi warsztaty z procedur radzenia sobie z błyskawicznym rozpoznaniem i klasyfikacją potrzeb w przypadku dużej liczby pacjentów na oddziale ratunkowym.

Dr Hany Bahouth, dyrektor SOR i chirurgii SOR w szpitalu RAMBAM, opowie o roli pomocy psychologicznej ATLS (advanced trauma life support) na oddziale ratunkowym oraz niezbędnym wsparciu psychologicznym pracowników szpitala zapobiegającym wypaleniu zawodowemu.