Resuscytacja - fakty i mity

Udostępnij:
Nagłe zatrzymanie krążenia i następującą po nim reanimację przeżywa w większym lub mniejszym deficytem neurologicznym jedynie ok. 10 procent pacjentów. Nierozwiązanym problemem jest rozbieżność między oczekiwaniami społeczeństwa a rzeczywistą skutecznością postępowania resuscytacyjnego. Dlaczego tak się dzieje? O tym mówią redaktorzy nowej książki Wydawnictwa Termedia.
Jedną z najważniejszych przyczyn tak dużej śmiertelności jest uszkodzenie spowodowane przedłużającym się niedokrwieniem i następczą reperfuzją mózgu. Przy podejmowaniu resuscytacji oddechowo-krążeniowej nigdy nie należy tracić głównego celu postępowania, jakim jest podtrzymanie funkcjonowania kory mózgu i mózgu jako całości.

Książka pt. „Podstawy resuscytacji oddechowo-krążeniowej–aktualny stan wiedzy” pod redakcją Dariusza A. Kosiora, Tomasza Łazowskiego i Piotra Pruszczyka porządkuje wiedzę na temat podstawowych i zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych zarówno u dorosłych jak i dzieci. Ponadto zawiera informacje dotyczące rekomendowanych leków i płynów infuzyjnych w resuscytacji oddechowo-krążeniowej. Książka przybliża także zagadnienia opieki poresuscytacyjnej. Poszczególne rozdziały zostały opracowane przez specjalistów z czołowych krajowych klinik i ośrodków akademickich.

- Brak koherentnych danych o skuteczności postępowania reanimacyjnego jest jednym ze źródeł powstawania mitów. Drugim, potężnym źródłem mitów są media. Dobrym przykładem są amerykańskie seriale telewizyjne: ER i Chicago Hope, przedstawiające przeżycie po reanimacji na poziomie 77 proc. Dużo więcej realizmu wykazuje telewizja brytyjska, wyświetlająca seriale Cardiac Arrest i Casualty, w których po reanimacji przeżywa 25 proc. pacjentów. Mity podtrzymywane są nie tylko przez media, lecz także przez lekarzy niezwiązanych bezpośrednio z prowadzeniem reanimacji. Powoduje to narastanie rozziewu między smutną rzeczywistością związaną ze zgonem bliskiej osoby po nieskutecznej reanimacji a oczekiwaniami rodziny, niefortunnie rozbudzonymi fałszywymi danymi przekazywanymi społeczeństwu – twierdzą redaktorzy książki.

Książka już wkrótce w sprzedaży!
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.