Instytut Matki i Dziecka

Rewolucja AI w polskich szpitalach coraz bliżej

Udostępnij:

27 listopada w Teatrze Capitol w Warszawie odbyła się finałowa gala Mother and Child Startup Challenge. Trzecia edycja konkursu skupiła się na rewolucyjnych metodach diagnostycznych wykorzystujących sztuczną inteligencję, innowacyjnych opatrunkach, zastosowaniu robotów czy opracowaniu modułów AI służących do konwersji atypowej mowy.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 77 start-upów oferujących rozwiązania dla sektora medycznego, nie tylko z Polski, ale również z USA, Szwajcarii, Niemiec i Włoch. Projekty obejmowały szeroki wachlarz tematów i rozwiązań technologicznych. Wykorzystanie robotów, technologii AI, innowacyjnych metod diagnostycznych czy usprawnień w zarządzaniu placówkami medycznymi to tylko niektóre z nich. Weryfikacja projektów była wieloetapowa i obejmowała nie tylko ocenę jury, rady programowej, kilkugodzinną sesję rady dyrektorów, ale również spotkania indywidualne ze start-upami z Działem ds. Sztucznej Inteligencji i Innowacji Technologii Medycznych Instytutu Matki i Dziecka.

Polski start-up AI z nagrodą główną

Nagroda główna, czyli możliwość przetestowania rozwiązania w szpitalach organizujących konkurs, trafiła do UES – Ultra Echo Scan. System wspomaga diagnostykę płodu i noworodka, dzięki oprogramowaniu SaaS, służącemu do analizy nagrań diagnostycznych z USG. Zaprojektowany przez zwycięzców trzeciej edycji MCSC zestaw algorytmów pozwala na wykrycie wrodzonych wad serca (WWS) u noworodków.

Twórcy podkreślają, że algorytmy będzie można stosować także do diagnostyki dzieci i dorosłych. Eksperci docenili duży potencjał projektu pod względem skalowalności i możliwości stosowania w badaniach przesiewowych noworodków na całym świecie, przy niskich kosztach implementacji.

– Innowacyjne rozwiązania z zakresu algorytmu sztucznej inteligencji znacząco ułatwiają pracę personelu medycznego. Jak wiemy, AI wykorzystywana jest do badań obrazowych czy porządkowania danych, ale coraz częściej jest także w stanie wspomóc procesy diagnostyczne. Dużą zaletą zwycięskiego projektu jest jego prostota i intuicyjność. Wstępne badanie pulsoksymetryczne uzupełnione badaniem UES pozwala na szybkie i kompleksowe sprawdzenie, czy u nowo narodzonego dziecka występują wrodzone wady serca. Jestem przekonany, że znacząco wpłynie to na szybkość wykrywania wad i podejmowania prawidłowego leczenia – powiedział dr n. med. Tomasz Maciejewski, dyrektor Instytutu Matki i Dziecka.

Laureat Publiczności i dodatkowe wyróżnienia

W tej edycji konkursu po raz pierwszy przeprowadzono plebiscyt na Laureata Publiczności, w którym internauci głosowali na najciekawsze ich zdaniem rozwiązanie. Wyróżnienie w tej kategorii zdobył projekt neendu, czyli domowy system do monitorowania stanu zdrowia noworodków i niemowląt od pierwszych dni życia. Celem rozwiązania jest przewidywanie wczesnych symptomów Zespołu Nagłej Śmierci Łóżeczkowej (SIDS). Co więcej, niezależnie od wyboru laureata nagrody głównej, szpitale współtworzące konkurs: wytypowały kilka projektów, które postanowiły objąć wsparciem mentorskim, co umożliwi weryfikację ich założeń oraz szybszy rozwój.

Tę formę wyróżnienia otrzymały Uhura Bionics za opracowanie modułu AI służącego do konwersji mowy atypowej, oraz Semi Robotics, które stworzyło zautomatyzowanego robota karmiącego dla osób, które mają trudności w samodzielnym spożywaniu posiłków. Opieką objęto także SynDiag za rozwiązanie AI służące wczesnemu wykrywaniu raka jajnika, Aptamedicę, która opracowała analizator paskowy do szybkiego oznaczania np. stężenia markerów sepsy, oraz FunkBIOTICS, który stworzył opatrunek w formie membrany hydrożelowej.

Znaczenie konkursu dla praktyki klinicznej

Mother and Child Startup Challenge to wydarzenie, które wykracza poza schemat typowego konkursu start-upowego. Jego celem jest rzeczywiste testowanie innowacji w codziennej praktyce medycznej. Projekty mają szansę redefiniować standardy diagnostyki i terapii w medycynie perinatalnej i pediatrycznej, realnie przyczyniając się do poprawy jakości i efektywności opieki zdrowotnej.

Konkurs jest organizowany od 2022 r. Jego inicjatorem jest Instytut Matki i Dziecka, a współorganizatorami trzeciej edycji szpitale: Bonifraterskie Centrum Medyczne, Instytut „Centrum Zdrowia Matki Polki" w Łodzi, Szpitale Pomorskie Sp. z o.o., Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. prof. dr. Stanisława Popowskiego w Olsztynie.

Menedzer Zdrowia linkedin

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.