UCK w Gdańsku pierwszym polskim ośrodkiem w międzynarodowej sieci Placówek Referencyjnych Roche
Tagi: | Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, Roche Polska, cyfryzacja, szpital, szpitale, pacjent, pacjenci, kadry medyczne, technologie, Irma Veberič, Jacek Jopek, Jakub Kraszewski |
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku jako pierwszy polski ośrodek dołącza do globalnego programu Placówek Referencyjnych Roche. Współpraca ta umożliwi tworzenie i wdrażanie rozwiązań technologicznych służących poprawie opieki nad pacjentami i wsparciu funkcjonowania placówek medyczncyh.
Roche Polska i UCK w Gdańsku 16 lipca zainaugurowały współpracę przy tworzeniu i walidowaniu technologii cyfrowych, które będą poprawiały opiekę nad pacjentami przy jeszcze lepszym zrozumieniu specyfiki pracy oraz potrzeb personelu medycznego i zespołów IT w szpitalach.
Współpraca UCK w Gdańsku z Roche
Rozwój i wsparcie technologii cyfrowych ma coraz większy wpływ na efektywność działania placówek medycznych, komfort pracy lekarzy oraz jakość opieki nad pacjentami. Budowa i wdrażanie nowoczesnych systemów technologii cyfrowej, które odpowiadają na potrzeby systemów ochrony zdrowia i przede wszystkim placówek medycznych, wymagają bliskiej współpracy firm technologicznych, klinicystów, specjalistów IT w szpitalach oraz personelu medycznego.
– Jest to pierwsze partnerstwo w ramach tej sieci z polskim ośrodkiem przy doskonaleniu rozwiązań i technologii medycznych, które tworzymy w Roche. Znakomite doświadczenia dotychczasowej współpracy z UCK w obszarze badań klinicznych wczesnych faz i uznanie dla innowacyjnych rozwiązań wprowadzanych w szpitalu utwierdzają nas w przekonaniu, że dzięki tej współpracy będą powstawać możliwie najlepiej dopasowane do potrzeb ośrodków medycznych rozwiązania, które będą poprawiać jakość opieki nad pacjentami. Współpraca z UCK w Gdańsku wypełnia jednocześnie długofalowe zobowiązanie Roche Polska, by budować i wzmacniać partnerstwa, które służą pacjentom, systemowi ochrony zdrowia i całemu społeczeństwu – stwierdziła Irma Veberič, dyrektor generalna Roche Polska.
Rozwój technologii cyfrowych
W ramach sieci Placówek Referencyjnych Roche w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku będą walidowane, konsultowane i rozwijane rozwiązania i technologie cyfrowe tworzone przez Roche. Współpraca obejmuje m.in. konsultacje z ekspertami medycznymi, ekspertami IT w szpitalu oraz – w zależności od projektów – innymi specjalistami.
– W Roche łączymy pod jednym dachem najnowsze zdobycze medycyny, innowacyjną diagnostykę i technologie cyfrowe. Kształtując nowe modele współpracy pomiędzy farmacją, diagnostyką, informatyką a jednym z najbardziej innowacyjnych szpitali w Polsce, mamy szansę doskonalić i wdrażać rozwiązania, które będą niosły wartość dla pacjentów, lekarzy i personelu medycznego szpitali, wspierając pacjenta na całej ścieżce diagnostyczno-terapeutycznej – powiedział Jacek Jopek, dyrektor serwisów profesjonalnych, Roche Diagnostics Polska.
UCK w Gdańsku stawia na cyfryzację
Jak wskazał Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, cyfryzacja jest procesem wdrażanym konsekwentnie na wielu poziomach w UCK w Gdańsku.
– Podczas ostatniej certyfikacji poziomu dojrzałości cyfrowej w Polsce przeprowadzonej wśród wszystkich dużych szpitali, osiągnęliśmy wysoki piąty poziom dojrzałości cyfrowej EMRAM (Model Adopcji Elektronicznej Dokumentacji Medycznej), wdrożyliśmy autorską aplikację HosPanel analizującą informacje o parametrach życiowych pacjentów szpitala, a także system HORUS wspierający zdalne monitorowanie pacjentów onkologicznych po leczeniu raka płuca – powiedział.
– Wierzymy, że doświadczenie wnoszone do sieci Placówek Referencyjnych Roche i kompetencje kadry naszego ośrodka umożliwią lepsze dopasowanie i wykorzystanie technologii cyfrowych. Docelowo zaś przyczynią się do podniesienia standardów opieki zdrowotnej. Jesteśmy przekonani, że dzięki tej współpracy będziemy w stanie odpowiedzieć na nowe wyzwania i zapewnić pacjentom jeszcze lepszą opiekę medyczną – dodał Jakub Kraszewski.