Ważny punkt w kalendarzu – Dzień Chorób Rzadkich

Udostępnij:
Ostatniego dnia lutego obchodzimy corocznie Dzień Chorób Rzadkich, którego celem jest zwiększenie świadomości o chorobach rzadkich, zarówno wśród ogółu społeczeństwa, jak i osób mających wpływ na funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia.
Pierwszy Dzień Chorób Rzadkich został zorganizowany w 2008 roku, pod auspicjami Europejskiej Federacji Rodziców Pacjentów i Pacjentów z Rzadkimi Chorobami – na dzień wydarzenia wybrano 29 lutego, a więc dzień występujący najrzadziej w kalendarzu. Od tego roku obchodzony jest corocznie w ostatni dzień lutego; w Polsce po raz pierwszy obchody zorganizowano w roku 2010.

Za chorobę rzadką uznaje się schorzenie, na które cierpi nie więcej niż 5 osób na 10 000 osób. Takich chorób jest ok. 8 tysięcy i są to najczęściej ciężkie, często zagrażające życiu schorzenia. Ich diagnoza bywa wyjątkowo trudna, nie tylko z powodu tego, że dotyczą one stosunkowo małej liczby osób. W przypadku niektórych chorób rzadkich rozpoznanie jest również utrudnione z powodu nieswoistych objawów. Dzieje się tak w rzadkich chorobach hematologicznych, do których należą m.in. mielofibroza, mastocytoza czy ostra białaczka szpikowa. Przykładowo, ta ostatnia nie daje na początku żadnych specyficznych objawów, powodując trudno poddające się leczeniu zakażenia, siniaki, krwawienia z nosa lub dziąseł, a także bóle kości i stawów.

Zarówno ostra białaczka limfoblastyczna, jak i inne choroby rzadkie krwi i układu krwiotwórczego, takie jak chłoniak Hodgkina czy makroglobulinemia Waldenstroema będą przedmiotem wykładów prezentowanych podczas dziewiątej edycji konferencji Praktyka Hematologiczna. Wydarzenie odbędzie się 8 i 9 kwietnia w Warszawie, a do 11 marca obowiązuje promocyjna cena udziału w konferencji.

Zapraszamy do rejestracji!

PROGRAM I REJESTRACJA
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.