123RF

Większa pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży

Udostępnij:
W projekcie unijnym prowadzonym przez cztery lata w sosnowieckim szpitalu zdobyło wykształcenie prawie 250 specjalistów psychologii, psychoterapii, psychiatrii i terapeutów środowiskowych specjalizujących się w opiece nad dziećmi i młodzieżą.
Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny w Sosnowcu podsumowało 4-letni projekt unijny. W jego efekcie zostało wykształconych niemal 250 specjalistów z zakresu psychiatrii dzieci i młodzieży w Polsce. Dzięki projektowi istotnie poprawi się dostęp do wysokiej klasy specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Wsparcie systemu publicznej opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży
To był jeden z najważniejszych w ostatnich latach projektów w zakresie wsparcia systemu publicznej opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. Kompetencje zawodowe zdobyło 42 psychologów klinicznych, 46 psychoterapeutów, 106 terapeutów środowiskowych dzieci i młodzieży oraz 54 psychiatrów. Wszyscy zdobyli unikalną wiedzę i umiejętności zawodowe niezbędne do pracy z dziećmi i młodzieżą wymagającymi wsparcia terapeutycznego, psychoterapeutycznego, psychologicznego lub psychiatrycznego.

– To bardzo ważny projekt, idealnie wpisujący się w ministerialne założenia reformy w psychiatrii dzieci i młodzieży, opracowanej przez resort zdrowia, a także w zapisie Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2017–2022 – mówi prof. hab. n. med. Małgorzata Janas-Kozik, pełnomocnik ministra zdrowia ds. reformy psychiatrii dzieci i młodzieży, a zarazem kierownik Działu Psychiatrii Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny w Sosnowcu oraz kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Psychiatrii i Psychoterapii Wieku Rozwojowego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Zadbanie o zdrowie publiczne
– Mamy obecnie do czynienia z dużą liczbą zaburzeń psychosomatycznych, psychicznych, depresyjnych i innych związanych z pandemią czy wojną. Wiele z nich wymaga integracyjnego podejścia do leczenia, nie tylko leczenia medycznego, ale i wsparcia psychologicznego, psychoterapeutycznego czy społecznego. Ten projekt realizuje te zadania i wpisuje się w podstawowy cel, jakim jest zadbanie o zdrowie publiczne. Specjaliści wykształceni w ramach projektu będą działali w środowisku, pomagali pacjentom, a także uczyli kolejne osoby – podkreśla prof. Bernadetta Izydorczyk, konsultant krajowa w dziedzinie psychologii klinicznej.

Specjaliści wykształceni w ramach projektu pracują bezpośrednio z pacjentami, są obecnie zatrudnieni w publicznym systemie ochrony zdrowia lub w jednostkach oświatowych, poradniach czy też jednostkach pomocy społecznej. Projekt pozwolił też na zbudowanie międzywojewódzkiej sieci współpracy ekspertów z dziedziny zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

– Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny to najważniejszy w regionie ośrodek w zakresie psychiatrii dzieci i młodzieży. Cieszę się i jestem dumny, że z sukcesem zakończyliśmy ten niezwykłe potrzebny obecnie projekt, który pozwolił na podniesienie kompetencji dotychczasowych specjalistów albo wykształcenie nowych kadr niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania systemu psychiatrii dzieci i młodzieży w Polsce – zaznacza dr Andrzej Siwiec, prezes zarządu Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny w Sosnowcu.

Przeczytaj także: „W szkołach brakuje psychologów – Senat szuka rozwiązań”.
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.