Witaminy zawsze w modzie. Jak dostarczać je do organizmu?

Udostępnij:
Witaminy są organicznymi związkami chemicznymi, których podaż jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ich niedobory prowadzą do różnego typu problemów zdrowotnych, nie jest korzystne też spożywanie ich w nadmiarze. Nie da się zaprzeczyć, że są niezbędne dla sił witalnych, prawidłowej pracy mózgu i innych narządów, a także utrzymywania zdrowo wyglądającej skóry, włosów czy zębów. Jak dostarczać je do organizmu?
Witaminy - natura czy suplementacja?

Najbardziej korzystną opcją jest ta, gdy dostarczamy do organizmu witaminy w naturalny sposób. Żeby jednak nie było tak prosto, to są substancje, które spożywamy i ograniczają ich wchłanianie, a czasem przyswajanie jest zaburzone na skutek chorób. Bywa, że zaburzone wchłanianie jest wrodzone i dotyczy to choćby witaminy B12, gdy dieta matki jest wegańska czy wegetariańska i brak w niej odpowiedniej suplementacji. I tu dochodzimy do prostych wniosków - suplementacja w wielu przypadkach jest potrzebna. W przypadku B12 suplementacja niezbędna jest także dla osób, które chorują na celiakię albo Leśniewskiego-Crohna. Nie dotyczy to jedynie wegan i wegetarian. Są osoby, które powinny suplementować inne witaminy. Dla przykładu witaminę A powinny suplementować osoby, które cierpią na choroby układu pokarmowego, a także będące w trakcie infekcji. Długotrwały stres także wpływa na zaburzenie wchłaniania niektórych witamin, choćby właśnie witaminy A. Jeżeli Wasza dieta jest uboga w tłuszcz, to powinniście spożywać większą ilość produktów zawierających witaminę A. Większe zapotrzebowanie na witaminę C występuje nie tylko w trakcie infekcji czy w okresach większego ryzyka zachorowania na choroby wirusowe, ale również wtedy gdy na co dzień stale towarzyszy stres oraz gdy cierpi się na niedokrwistość. Warto przy tym podkreślić, że suplementacja nie musi polegać na sięganiu po kapsułki z daną witaminą, ale spożywaniu produktów bogatych w daną witaminę w połączeniu z produktami zwiększającymi jej wchłanianie. 


Jakie witaminy powinien suplementować każdy?

Poza witaminą C koniecznie suplementowana powinna być także witamina D. Żyjemy w szerokości geograficznej, gdzie często brakuje słońca, stąd dostarczanie odpowiedniej ilości witaminy D3 jest bardzo ważne. Należy wiedzieć, że witamina D3 lepiej wchłania się z witaminą K2, dodatkowo obie witaminy są rozpuszczalne w tłuszczach, dlatego spożywając ich naturalne źródła, należy zawsze o tym pamiętać. Źródłem witaminy D są tłuste ryby morskie i w takiej postaci witamina ta dobrze się przyswaja, ale trzeba pamiętać, że nadwaga czy otyłość zmniejszają wchłanianie tej witaminy do krwi i zmniejsza się ono także z wiekiem. Dlatego czasem, zwłaszcza w okresach obniżonej odporności, warto wesprzeć się suplementem. Witamina K2 ma także naturalne źródła i należą do nich przede wszystkim wątróbka kurza, gęsie udka, a także przetwory mleczne.


Jakich witamin z reguły nie trzeba suplementować? 

Witamina E nazywana jest witaminą młodości i jej również nie może zabraknąć w naszej diecie. Jeśli spożywasz pomidory, brokuły, szpinak, brzoskwinie czy czarną porzeczkę to nie musisz obawiać się o jej niedobory. Nie trzeba zwykle także suplementować dodatkowo witaminy PP, gdyż niacyna jest powszechnie obecna w wielu produktach żywnościowych. Można wśród nich wymienić groszek zielony, pomidory, fasolę, ziemniaki, łososia czy śledzia. Jeżeli jesteś na klasycznej, zbilansowanej diecie zawierającej mięso czy produkty pochodzenia zwierzęcego albo rośliny strączkowe czy też zboża, to nie musisz suplementować także witaminy B1, B2, czy B6. W zdrowej, zbilansowanej diecie tkwi siła. Trzeba pamiętać, że witaminy z produktów spożywczych wchłaniają się lepiej niż z kapsułek.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.