123RF

Zmieniające się oblicza chorób reumatycznych na przestrzeni dziejów ►

Udostępnij:
– Współczesna reumatologia jest odmienna od tej, która była dwadzieścia, sto lub dwa tysiące lat temu. Zmieniają się nazwy chorób, zmienia się zrozumienie ich patogenezy, doskonalone są metody diagnostyczne, dysponujemy również nowymi metodami terapeutycznymi – opowiada prof. Eugeniusz Józef Kucharz.
Naukowiec z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Reumatologii i Immunologii Klinicznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, prof. dr hab. n. med. Eugeniusz Józef Kucharz, zabiera nas w barwną podróż przez historię reumatologii.

Paleoreumatologia – stare choroby a młoda reumatologia
Zmiany świadczące o rozwoju chorób reumatycznych widoczne w kościach dinozaurów i szkieletach ludzi z czasów prehistorycznych ► Faraon Amenhotep IV i jego zespół Marfana – objawy choroby przyjęte przez Egipcjan jako oznaka boskości ► Cechy zesztywniającego zapalenia stawów w szkieletach z epoki brązu i mumiach ► Czy Mojżesz chorował na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa?

Hippokrates – prawda i mity
Twórca racjonalnej i spoistej ogólnej teorii zdrowia oraz choroby, wolnej od nieracjonalnych czynników, i dna moczanowa – jedna z wielu opisanych przez niego chorób ► Śladami Hippokratesa, czyli legendy związane z ojcem medycyny – przysięga, primum non nocere, platan, miasto Kos.

Dominacja dny moczanowej
Wszystkie choroby reumatyczne przez wiele wieków jedno miały imię ► Szkoła Hippokratesa, termin „dna”, zimowit jesienny, synteza allopurynolu i dna rzekoma.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa
Realdo de Colombo i Bernard O’Connor, czyli opisy skostniałego kręgosłupa z XVI i XVII wieku ► O tym, że nie należy mówić, na co chorują dyktatorzy.

Reumatoidalne zapalenie stawów – nowa choroba?
Wszystko nazywano dną czy też nie było RZS? ► Opis angielskiego Hippokratesa ► Trzy gracje Petera Paula Rubensa ► Precyzyjnie, lecz po islandzku ► Francuski chirurg i pierwszy wiarygodny opis RZS – dna pierwotnie wyniszczająca ► Brytyjski ojciec terminu rheumatoid arthritis ► RZS a tytoń przywieziony do Europy przez marynarzy Krzysztofa Kolumba.

Sole, złota, metotreksat, leki biologiczne – co dalej?
Leki mają swoją historię, czyli ewolucja leczenia na wykresie ► Muzeum Historii Farmacji w Heidelbergu i pierwsze opakowania dobrej na wszystko aspiryny.

Reumatologia – początki na świecie i w Polsce
Edmund Faustyn Biernacki, czyli zapomniane w świecie polskie odkrycie ► Kto zaproponował utworzenie międzynarodowej organizacji zajmującej się tą dziedziną medycyny ► Witold Chodźko i Polski Komitet do Walki z Reumatyzmem – polska organizacja reumatologów wcześniej niż amerykańska ► Polskie Towarzystwo Reumatologiczne a EULAR.

Quo vadis, rheumatologiae?
250 chorób reumatycznych, a etiologia znana dla nielicznych chorób bakteryjnych, wirusowych i wad metabolicznych ► Kryteria klasyfikacyjne i charakter objawowy leczenia ► Obecne choroby „rozpadną” się na kilka innych w przyszłości ► Nowe grupy leków i oczekiwanie „naprawy genomu”.

– To, co nie powinno się zmienić, i czego nie powinno braknąć we współczesnej reumatologii, to serce i umysł reumatologa – konkluduje prof. Eugeniusz Józef Kucharz.



Wykład „Zmieniające się oblicza chorób reumatycznych na przestrzeni dziejów” został zaprezentowany podczas konferencji Skóra i Kości Wydawnictwa Termedia (kierownictwo naukowe: dr hab. n. med., prof. nadzw. Agnieszka Owczarczyk-Saczonek, dr hab. n. med. Magdalena Krajewska-Włodarczyk).
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.