Choroby alergiczne dotyczą 40 proc. Polaków!

Udostępnij:
Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę Alergię i POCHP jako reprezentant interesów polskich pacjentów włączyła się w kampanię inicjowaną przez EAACI (European Academy of Allergy and Clinical Immunology) i EFA (European Federation of Allergy and Airways Disesses Patients’ Associations), a wspieraną w Polsce przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne.
Przesłana niedawno do Parlamentu Europejskiego deklaracja „w sprawie uznania obciążenia, jakim są choroby alergiczne” jest inicjatywą 11 posłów do Parlamentu Europejskiego. Podpisany przez nich dokument przedstawia ogromną skalę problemu: „150 mln obywateli UE cierpi na przewlekłe alergie, przy czym połowa przypadków nie została zdiagnozowana z powodu nieświadomości i braku lekarzy specjalistów”; „ponad 100 mln Europejczyków choruje na alergiczny nieżyt nosa, a 70 mln na astmę”; „ponad 17 mln Europejczyków choruje na alergie pokarmowe lub ciężkie alergie wiążące się z ryzykiem zagrażających życiu ostrych ataków lub wstrząsu anafilaktycznego”. Posłowie wzywają więc Komisję Europejską, by zachęcała państwa UE do promowania programów służących rozpoznawaniu i leczeniu chorób alergicznych.
By deklaracja trafiła do Komisji Europejskiej musi podpisać się pod nią jak największa grupa europosłów, dlatego do jej promocji włączyły się wiodące europejskie organizacje pacjenckie i lekarskie: EAACI (European Academy of Allergy and Clinical Immunology Organisation) oraz EFA (European Federation of Allergy). Polskojęzyczną wersję dokumentu do naszych europosłów przesłał Prezydent PTA Prof. Bolesław Samoliński, a także Przewodniczący Federacji Chorych na Astmę Alergię i POCHP - dr Piotr Dąbrowiecki.
– Do 24 stycznia będziemy promować deklarację i zbierać pod nią podpisy europarlamentarzystów. Przesłaliśmy ją wraz ze świątecznymi życzeniami, bo chcemy trafić do umysłów, ale też do serc europosłów. Rozumiemy, że ci z nich, którzy nie są lekarzami i nie mają alergików wśród bliskiej rodziny, mogą nie zdawać sobie sprawy ze skali problemu – mówi dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.
W korespondencji do europosłów Federacja załączyła również Manifest EFA będący głosem europejskich chorych, którym dokucza alergia i astma oraz tych, którzy borykają się z POCHP.
Dąbrowiecki dodaje, że kaszlący i kichający przysłowiowy „Kowalski spod Łodzi”, którego reprezentuje Federacja jest też wyborcą i chce, by instytucje rządowe zrobiły coś dla poprawy warunków jego życia. Zdaniem specjalistów alergia wciąż nie jest traktowana na równi z innymi chorobami.
– Chcemy, by europosłowie, a potem rządy państw europejskich przyswoili sobie informacje takie jak ta, że na choroby alergiczne cierpi dziś prawie połowa mieszkańców naszego kontynentu i zastanowili się jak poprawić jakość życia tych ludzi – wyjaśnia dr Piotr Dąbrowiecki.
Dodaje, że skala problemu jest dokładnie zbadana i od wielu lat znana także w Polsce, za sprawą badań ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce) przeprowadzonych pod kierunkiem prof. Bolesława Samolińskiego. Wiemy już, że alergia dotyka 40 proc. polskiego społeczeństwa, że 30 proc. to pacjenci objawowi, że 25 proc. Polaków choruje na alergiczny nieżyt nosa, 10 proc. ma astmę oskrzelową, a liczba alergików w Polsce podwaja się średnio co 10 lat.
– Niestety, brakuje wciąż działań w zakresie prewencji ze strony osób odpowiedzialnych za zdrowie zasiadających w rządzie – podkreśla dr Piotr Dąbrowiecki.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.