Dziecko trójki rodziców w 2016 roku? Procedura jest już legalna w Wielkiej Brytanii

Udostępnij:
W Wielkiej Brytanii jest już legalna procedura sztucznego zapłodnienia, w którym uczestniczą dwie kobiety i mężczyzna. Chodzi o poczęcie dziecka z komórki jajowej, plemników oraz mitochondriów komórki jajowej drugiej kobiety. Według lekarzy to rozwiązanie wyeliminuje potencjalnie śmiertelne choroby, które mogą być przekazywane z matki na dziecko. Przeciwnicy wskazywali, że metoda może stanowić procedurę genetycznej modyfikacji dzieci.
Tym samym Wielka Brytania staje się pierwszym krajem na świecie, który dopuszcza poczęcie dziecka trójki rodziców. Na początku lutego procedurę przegłosował brytyjski parlament. Izba Lordów większością głosów sprzeciwiła się jej zablokowaniu. Procedurę teraz należy opatrzeć w licencję, którą wyda Human Fertilisation and Embryology Authority. Pierwsze dziecko trójki rodziców może przyjść na świat już w 2016 roku.

Kobieta – dawczyni mitochondrialnego DNA będzie traktowana w ten sam sposób jak dawcy organów, pozostanie więc anonimowa dla dziecka.

Mitochondria są odpowiedzialne za przekazywanie energii do prawie każdej komórki naszego ciała. Jedno na 6,5 tys dzieci cierpi na poważne schorzenia mitochondriów skutkujące brakiem energii, osłabnięciem mięśni, ślepotą, schorzeniami serca, a nawet śmiercią. Ponieważ mitochondria są przekazywane z matki na dziecko wykorzystanie zdrowych mitochondriów od dawczyni przyczyni się do zdrowych mitochondriów u dziecka. Metodę opracowali naukowcy w Newcastle.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.