REUMATOLOGIA
Reumatoidalne zapalenie stawów
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Im wyższa aktywność choroby tym większa śmiertelność w RZS

Udostępnij:
Terapia RZS ukierunkowana na obniżenie aktywności choroby i osiągnięcie remisji ma wpływ na redukcję ryzyka zgonu u pacjentów z RZS.
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) - przewlekła postępująca choroba zapalna skraca oczekiwaną długość życia. Wymienia się kilka czynników, które mogą mieć wpływ na krótszy czas przeżycia u chorych z RZS takich jak: niepełnosprawność i unieruchomienie, zwiększone ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, choroby współistniejące, aktywność i agresywność przebiegu choroby. W ostatnich latach obserwujemy szereg zmian w terapii RZS i to zarówno w obszarze dostępności do nowych leków, jak również ogólnych zasad i wytycznych dotyczących postępowania w tej chorobie.
W prezentowanym badaniu wykorzystano dane pochodzące z rejestru leczenia biologicznego w Niemczech (RABBIT). Rejestr ten powstał w maju 2001 roku i obejmuje chorych z ustalonym rozpoznaniem RZS, powyżej 15 r.ż., po niepowodzeniu leczenia przynajmniej jednym klasycznym syntetycznym lekiem modyfikującym przebieg choroby (ksLMPCh). Wśród 8908 osób odnotowano 463 zgony (współczynnik śmiertelności dla całej grupy w stosunku do ogólnej populacji wyniósł HR 1,49. Chorzy z utrzymującą się wysoką aktywnością choroby( DAS28>5,1) mieli wyraźnie wyższe ryzyko zgonu ( skorygowane ryzyko zgonu HR= 2,43) w odniesieniu do chorych o niskiej aktywności choroby DAS28≤3,2. Niski wynik w zakresie sprawności oraz stosowanie glikokortykosteroidów w dawce > 5mg było związane ze wzrostem śmiertelności niezależnie od aktywności choroby. Istotnie niższą śmiertelność stwierdzono w grupie leczonej inhibitorami TNFα (skorygowany HR 0,64), rytuksymabem (skorygowany HR 0,57), i innymi lekami biologicznymi (skorygowany HR 0,64) w stosunku do pacjentów leczonych metotreksatem w monoterapii lub w połączeniu z innym ksLMPCh.
Wyniki badania wskazują, iż leki biologiczne mają większy wpływ na zmniejszenie tego ryzyka niż klasyczne syntetyczne leki modyfikujące przebieg choroby.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.