Specjalizacje, Kategorie, Działy

Śmiertelność u chorych z ZZSK – wyniki badania populacyjnego przeprowadzonego w Szwecji

Udostępnij:
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) to przewlekła autoimmunologiczna choroba obejmująca głównie układ ruchu, choć zmiany narządowe są również częste. Pierwsze objawy chorobowe pojawiają się już u młodych osób i prowadzą do zmniejszenia sprawności. Podobnie jak inne przewlekle choroby zapalne (tj. rzs, zapalne choroby jelit, łuszczyca) zachorowanie na ZZSK ma związek ze skróceniem przewidywanej długości życia, aczkolwiek dotychczasowe dane naukowe odnośnie przyczyn śmiertelności u tych chorych są ograniczone.
Analiza danych pochodzących z rejestrów szwedzkich dotyczyła 8600 chorych z ZZSK znajdujących się pod opieką ambulatoryjną internistów i reumatologów w Szwecji w okresie od 01.01.2006 do 31.12.2012 roku. Grupę kontrolną (n= 40 460) wyznaczono z Narodowego Rejestru Pacjentów uwzględniając wiek, płeć i miejsce zamieszkania.

Ryzyko śmiertelności całkowitej (z jakiejkolwiek przyczyny) było istotnie zwiększone w grupie chorych z ZZSK zarówno kobiet jak i mężczyzn w stosunku do grupy kontrolnej (HR=1.60). Wynik ten jest podobny jak w grupie pacjentów z rozpoznaniem RZS.

Czynnikami predykcyjnymi wystąpienia zgonu były starszy wiek, płeć męska, niższe wykształcenie (<12 lat edukacji formalnej), schorzenia współistniejące (choroby sercowo-naczyniowe, cukrzyca, przewlekła choroba płuc, nowotwory, infekcje) oraz przebyta endoprotezoplastyka stawu biodrowego. Analiza zgonów ze względu na przyczynę wykazała niewielkie różnice między grupą ZZSK i kontrolną z wyjątkiem infekcji i chorób sercowo-naczyniowych, które były częstsze u chorych z ZZSK. Badanie to, ze względu na zastosowaną metodę, niestety nie obejmowało zależności ryzyka śmiertelności względem parametrów klinicznych choroby oraz pomiarów aktywności choroby (tj. poziom CRP, ocena sprawności czynnościowej i inne). Związek śmiertelności z przebytą endoprotezoplastyką stawu biodrowego może pośrednio wskazywać na istnienie takiej zależności. Konieczność wykonania takiego zabiegu może wskazywać na bardziej agresywny przebieg choroby, jak i upośledzenie sprawności.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.