REUMATOLOGIA
Reumatoidalne zapalenie stawów
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Wpływ przewlekłego procesu zapalnego na śmiertelność w przebiegu choroby nowotworowej u chorych z RZS

Udostępnij:
U pacjentów z RZS dochodzi do skrócenia oczekiwanej długości życia, a główną przyczyną śmiertelności są choroby układu krążenia. Przewlekły stan zapalny może odgrywać rolę w procesie kancerogenezy. Mechanizmy łączące te dwa procesy są złożone i nie zostały dokładnie wyjaśnione. W eksperymencie przeprowadzonym na mysich modelach raka piersi wyindukowanie zapalenia stawów związane było z szybszą progresją choroby i większą śmiertelnością u tych zwierząt.
Dotychczas przeprowadzane badania obserwacyjne sugerują gorszą przeżywalność w chorobach nowotworowych u chorych z RZS, ale nie badano potencjalnych przyczyn tego zjawiska. Czy u pacjentów z RZS stwierdza się nowotwory o wyższym stopniu złośliwości? Czy występują trudności w prowadzeniu terapii onkologicznej z uwagi na chorobę współwystępującą? A może bezpośrednią przyczyną zgonu u chorych z RZS i złośliwym nowotworem nie jest choroba nowotworowa, lecz powikłania związane z przewlekłą chorobą zapalną? Nie wiadomo także, czy przewlekły proces zapalny ma szczególny wpływ na rozwój określonego rodzaju nowotworu lub czy wpływ ten zależy od stopnia zaawansowania lub czasu trwania choroby nowotworowej?
Analizę statystyczną przeprowadzono na podstawie danych pochodzących ze szwedzkiego rejestru chorych z RZS prowadzonego w latach 2001-2009. W tym czasie odnotowano 34930 chorych z RZS. Grupę kontrolną stanowiło 169 740 odpowiednio dobranych osób. W badanym okresie nowotwór złośliwy rozpoznano u 12676 osób oraz odnotowano 14 291 zgonów (niezależnie od przyczyny).
Ryzyko zgonu dla chorych z RZS bez nowotworu w stosunku do grupy kontrolnej było ponad dwa razy wyższe i wyniosło HR=2,2. U chorych z RZS z rozpoznaniem nowotworu złośliwego ryzyko zgonu zmieniało się w zależności od stopnia zaawansowania choroby nowotworowej. W stadium I i II wpływ RZS na śmiertelność był niewielki , a współczynnik ryzyka zgonu był podobny u chorych z RZS z i bez nowotworu. U chorych z RZS i nowotworem rozpoznanym w zaawansowanym stadium lub o wysokim stopniu złośliwość współczynnik zgonu wyniósł HR=1,2, co oznacza że mniejszy wpływ na śmiertelność miała współwystępująca przewlekła choroba zapalna.
Na podstawie prezentowanych danych można przypuszczać, że u pacjentów z chorobą nowotworową i RZS rokowanie jest gorsze niż u pacjentów z nowotworem bez RZS, ale przyczyna tego zjawiska to nie wpływ RZS na progresję nowotworu, a raczej wpływ przewlekłej choroby na czas przeżycia niezależnie od występowania procesu nowotworowego. Najmniejszy wpływ przewlekłej choroby zapalnej (RZS) na śmiertelność stwierdza się w chorobie nowotworowej o złym rokowaniu i w zaawansowanym stadium.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.