Specjalizacje, Kategorie, Działy

Immunoterapia trzyma w ryzach czerniaka: lepsze wyniki przeżycia 5-letniego

Udostępnij:
Wyniki odległe leczenia czerniaka immunoterapią nadal wskazują, że z nowszymi substancjami więcej osób żyje dłużej. Podczas, gdy w preimmunoterapii przeżycie całkowite pacjentów z zaawansowanym czerniakiem z przerzutami mierzone było w miesiącach, teraz jest mierzone w latach.
Jak podaje Medscape, najnowsze dane zaprezentowane na corocznej konferencji American Association for Cancer Research pokazują, że jedna trzecia chorych ( 34 procent) wcześniej intensywnie leczonych na zaawansowanego czerniaka, przeżywa 5 lat po otrzymaniu monoterapii nivolumabem.
Dane dotyczą najdłuższych dostępnych wyników odległych dla immunoterapii i wyglądają lepiej niż dane przekazywane wcześniej dla ipilimumabu, który ma inny mechanizm działania. Około 20-22 procent pacjentów otrzymujących ten lek wykazuje długoterminową odpowiedź na leczenia, a niektórzy żyją nawet do 10 lat.
Dla obu immunoterapii, szczyt przeżyć przypada na 3-4 rok i chorzy odpowiadający na leczenie w tym czasie nadal nań odpowiadają, często bez konieczności dodatkowej terapii.
- To co odróżnia immunoterapię w tym miejscu kiedy jest efektywna od każdej innej terapii raka to trwałość korzyści – mówi Louis Weiner, MD, dyrektor Georgetown Lombardi Comprehensive Cancer Center w Waszyngtonie. – Ludzie, którzy wykazują dobrą odpowiedź na leczenie rzeczywiście wydają się być chronieni przez nawrotami choroby w wielu obszarach, nie wszystkich, ale w wielu. To stanowi charakterystyczną różnicę od innych terapii, takich jak chemioterapia, czy terapia celowana.
Ma tu znaczenie pamięć układu immunologicznego i adaptacja do odpowiedzi immunologicznej. System immunologiczny wspierany przez immunoterapię „trzyma w ryzach” nowotwór. Czasami rak jest nadal widoczny na zdjęciach, ale nie rozwija się a układ immunologiczny ma nad nim kontrolę, często bez konieczność kolejnej terapii.
Dane dotyczące nivolumabu pochodzą z długoterminowej kontynuacji badania ( minimum 45 miesięcy) 107 pacjentów, którzy uczestniczyli w fazie I badania klinicznego. Ci pacjenci mieli zaawansowaną chorobę i wcześniej byli intensywnie leczeni ( większość przechodziła dwie terapia, w tym terapię interleukiną-2, w około 46 przypadków, ale żaden z pacjentów nie był leczony wcześniej PD lub CTLA4 immunoterapią).
Wszyscy chorzy otrzymali monoterapię nivolumabem przez 96 tygodni. Używano różnych dawek leków, ponieważ było to badanie I fazy. Szczyt przeżycia przypadł po 48 tygodniach z około jedna trzecią chorych (34 procent) pokazujących trwałą, długotrwającą odpowiedź.
Większość chorych otrzymała tylko jeden cykl leczenia immunoterapią. Pięciu pacjentów przeszło drugi cykl po tym jak zanotowano u nich progresję choroby i po leczeniu trwającym dłużej niż 100 dni. U wszystkich 5 chorych osiągnięto ponownie kontrolę choroby.Te odpowiedzi i re-leczenie charakteryzowały się również trwałością oraz pokazały długoterminowe korzyści z immunoterapii.
Pięcioletnie przeżycie całkowite u 34 procent chorych to jest dwukrotnie więcej niż można oczekiwać w tej populacji pacjentów. Dane z National Cancer Intitute pokazują, że 5-letnie przeżycie z czerniakiem z przerzutami zdiagnozowanym w latach 2005-2011 osiąga 16,6 procent chorych.
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.