Wkładki domaciczne podnoszą ryzyko chorób skóry
Autor: Damian Matusiak
Antykoncepcja powinna być nie tylko skuteczna, ale i bezpieczna. Okazuje się, że jedna z wygodnych form – wkładka domaciczna zawierająca lewonorgestrel - może zwiększać ryzyko wielu chorób skóry, co przedstawiono na łamach „Journal of The American Academy of Dermatology”.
Wkładki wewnątrzmaciczne to jedna z najskuteczniejszych dostępnych obecnie form antykoncepcji, a indeks Pearla jest nawet podobny do różnych form sterylizacji. Istnieje wiele korzyści związanych ze stosowaniem wkładek domacicznych, w tym skuteczność, łatwość użycia, odwracalność i zadowolenie pacjentki, szczególnie w przypadku długotrwałego stosowania i kosztów. Okazuje się jednak, że jest tu łyżka dziegciu, co wykazali naukowcy z Cleveland Clinic.
Dokonali oni przeglądu systemu zgłaszania działań niepożądanych (FAERS) Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) do grudnia 2023 roku pod kątem zdarzeń związanych ze stosowaniem wkładek domacicznych zawierających lewonorgestrel, których jedyną podejrzewaną przyczyną były wkładki domaciczne, ze szczególnym uwzględnieniem , . Obejmowały one 139 348 raportów dotyczących różnego rodzaju wkładek (Mirena, Liletta, Kyleena, Skyla), dla porównania oceniono także 50 450 raportów dotyczących wkładek miedzianych (Paragard).
Wykazano, że wkładki zawierające lewonorgestrel podnoszą ryzyko wystąpienia trądziku ponad 3-krotnie, łysienia niemal 6-krotnie (!), a hirsutyzmu 15-krotnie (!) w porównaniu z wkładkami zawierającymi miedź. Z najwyższym prawdopodobieństwem zgłoszeń dotyczących trądziku powiązano wkładkę domaciczną Kyleena, zawierającą 19,5 mg lewonorgestrelu, a następnie wkładki Mirena z 52 mg substancji czynnej i Skyla z 13,5 mg lewonorgestrelu. Wkładka Mirena była powiązana z najwyższym prawdopodobieństwem wystąpienia łysienia i hirsutyzmu; w dalszej kolejności były to wkładki Kyleena i Skyla. Zgłoszenia dotyczące trądziku, łysienia i hirsutyzmu nie różniły się istotnie pomiędzy wkładką domaciczną Liletta z 52 mg lewonorgestrelu a wkładką miedzianą.
Powyższe dane powinny w istotny sposób pomóc w doborze odpowiedniej wkładki domacicznej. Szkoda, że w powyższych analizach nie uwzględniono Jaydess, bo dałoby to pełen obraz potencjalnych działań niepożądanych związanych z IUD.