Innowacyjne leczenie w walce z rakiem skóry wciąż bez refundacji NFZ
Autor: Andrzej Kordas
Data: 23.02.2015
Źródło: epoznan.pl,KG
Chodzi o metodę elektrochemioterapii adresowanej dla osób ze skórnymi zmianami nowotworowymi. Z uwagi na to, że nie jest refundowana przez płatnika polscy pacjenci rzadko z niej korzystają. Lekarze nie mają złudzeń, że trzeba to jak najszybciej zmienić.
Jak poinformował portal epoznan.pl urządzenie pozwalające na takie leczenie niedawno pojawiło się w Wielkopolskim Centrum Onkologii. Elektrochemioterapię przeszło pięciu pacjentów ze zmianami nowotworowymi na skórze. Jeden zabieg, to koszt blisko 7 tys. zł. Z uwagi na to, że procedura ta nie jest refundowana przez NFZ w Poznaniu leczenie zostało pokryte z środków własnych Wielkopolskiego Centrum Onkologii oraz sponsora. Zabieg trwa 25 minut. Przed nim pacjent otrzymuje chemię, która krąży w krwiobiegu. Następnie przy pomocą elektrody miejscowo wprowadzany jest impuls aktywujący jej działanie w komórce nowotworowej, uzyskując kilkaset wyższe stężenie, niż to w krwiobiegu.
Z informacji podanych przez portal wynika, że rocznie na zabiegi z użyciem elektrochemioterapii w Polsce czeka 300 osób.
Z informacji podanych przez portal wynika, że rocznie na zabiegi z użyciem elektrochemioterapii w Polsce czeka 300 osób.