Specjalizacje, Kategorie, Działy

Roflumilast redukuje masę ciała u pacjentów z łuszczycą

Udostępnij:

Lecząc chorobę przewlekłą, należy pamiętać o chorobach współistniejących; najlepiej, by leczenie podstawowe wykazywało efekt plejotropowy na inne schorzenia. Jest tak w przypadku stosowania roflumilastu u pacjentów z łuszczycą, o czym przekonuje najnowsza publikacja z „Journal of The American Academy of Dermatology”.

Roflumilast jest inhibitorem fosfodiesterazy typu 4 stosowanym w leczeniu podtrzymującym umiarkowanych do ciężkich postaci przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Dodatkowo wykazuje on efekt plejotropowy − w kilku badaniach udokumentowano utratę masy ciała po leczeniu doustnym. Idąc dalej, odnotowano skuteczność roflumilastu stosowanego ogólnoustrojowo także wśród pacjentów z łuszczycą, co powoduje, że opisanego efektu dodatkowego można się spodziewać także i w tej populacji, w której nadmierna masa ciała jest częstym zjawiskiem.

W tym celu wieloośrodkowy zespół duńskich naukowców przeprowadził analizę post-hoc z badania PSORRO, w którym pacjenci z łuszczycą plackowatą o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego zostali losowo przydzieleni w stosunku 1:1 do grupy otrzymującej doustnie roflumilast w dawce 500 mcg raz na dobę lub placebo przez 12 tygodni, a następnie do 24. tygodnia w obu grupach poddawani byli aktywnemu leczeniu metodą otwartej próby. Rejestrowano zmiany masy ciała, ciśnienia krwi, objawy ze strony przewodu pokarmowego i wyniki badań laboratoryjnych. Dodatkowo, co jest tu szczególnie istotne, nie stosowano żadnych interwencji związanych ze stylem życia, w tym aktywnością fizyczną i dietą. Charakterystyka wyjściowa we wszystkich grupach była porównywalna, średnia masa ciała wynosiła 103,6 kg.

U pacjentów otrzymujących roflumilast masa ciała istotnie spadła. W 12. tygodniu leczenia odnotowano średnio 2,6- procentowy spadek, natomiast po kolejnych 12. tygodniach uzyskano dalszą 4-procentową redukcję. W grupie placebo z kolei osiągnięto odpowiednio 0 oraz 1,3 proc. Za część tego efektu może odpowiadać… działanie niepożądane. Udowodniono, że stosowanie roflumilastu wiąże się z dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego, zwłaszcza zmniejszony apetyt występował istotnie częściej w przypadku terapii aktywnej. Nie zaobserwowano zmian w ciśnieniu krwi ani w wynikach badań laboratoryjnych.

Roflumilast jest zatem atrakcyjną opcją leczenia łuszczycy (na razie off-label), którego efektem dodatkowym jest redukcja masy ciała − jak najbardziej wskazana u dużej części chorych.

 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.