Specjalizacje, Kategorie, Działy

Ipilimumab w połączeniu z immunomodulatorami wydłuża przeżycie pacjentów z czerniakiem

Udostępnij:
Pacjenci, którzy byli leczeni ipilimumabem przeżywali nawet 50% dłużej, jeżeli do terapii był dołączony lek immunostymulujący.
Pacjenci z przerzutowym czerniakiem, którzy byli leczeni ipilimumabem przeżywali 50% dłużej, jeżeli do leczenia był dołączony preparat immunostymulujący. To główne przesłanie pracy, która została opublikowana w Journal of the American Medical Association. W grupie pacjentów leczonych samym ipilimumabem średnie przeżycie wynosiło 12,7 miesiąca, podczas gdy wśród osób z dołączonym immunostymulantem (sargramostim) wynosiło ono 17,5 miesiąca. Odsetek przeżyć rocznych w pierwszej grupie wynosił zaś 52,9%. U osób otrzymujących oba preparaty, było to 68,9%. Z drugiej jednak strony, mediana czasu przeżycia wolnego od progresji była podobna w obu grupach i wynosiła ok. 3,1 miesiąca.
Ipilimumab jest przeciwciałem monoklonalnym przeciwko receptorom CTLA-4, które mają być odpowiedzialne za hamowanie układu odpornościowego. Blokując receptory CTLA-4 ipilimumab pozwala na atakowanie komórek nowotworowych przez limfocyty T. Obecnie trwają prace nad wykorzystaniem tego leku m.in. w raku płuca.
Wykorzystany preparat immunostymulujący (sargramostim) jest natomiast formą GM-CSF.
Badanie II fazy było randomizowaną próbą kliniczną, w której uczestniczyło 245 pacjentów z przerzutowym czerniakiem w III i IV stadium choroby. Losy pacjentów były monitorowane średnio przez ok. 13.3 miesiąca. Co ważne, w grupie pacjentów otrzymujących łączoną terapię, obserwowano nie tylko dłuższe o 5 miesięcy przeżycie, ale także mniejszą toksyczność leczenia. Naukowcy nie są jednak jeszcze w stanie w pełni wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje.
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.