Specjalizacje, Kategorie, Działy
Archiwum

Kontrowersje w dermatologii: dyplom dla prof. Alexandra J. Stratigosa

Udostępnij:
Prof. Jacek Szepietowski, kierownik Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii UM im. Powstańców Śląskich we Wrocławiu, w czasie sesji inauguracyjnej konferencji "Kontrowersje w dermatologii 2020", uhonorował prof. Alexandra J. Stratigosa dyplomem (na zdjęciu), który wręczany jest szczególnym gościom, wyróżnionym prelegentom.
Prof. Stratigos otrzymał szesnasty dyplom im. Alberta Neissera dla wybitnych wykładowców (Neisser’s Lecture). W tym roku trwająca do 19.12.2020 konferencja odbywa się online i takie też były gratulacje, także podziękowania za dyplom.

Albert Ludwig Neisser to urodzony na terenach polskich, jeszcze w czasie zaborów, niemiecki lekarz dermatolog i wenerolog, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego. Odkrył m.in. dwoinkę rzeżączki oraz prowadził prace badawcze nad kiłą. Udzielał się również w dziedzinie immunologii.

Prof. Alexander J. Stratigos, praktykujący w Atenach, jest prezydentem European Academy of Dermatology and Venerology (EADV). Ukończył Athens Medical School i Harvard Medical School. Wygłosił wykład na temat możliwości wczesnej diagnozy czerniaka guzkowego.

Omówił czym różni się on od czerniaka, szczególnie cenne było udokumentowanie przypadków na licznych zdjęciach. Jak podkreślił, czerniak guzkowy różni się od standardowego, ma inną charakterystykę molekularną. Bardzo ważne jest jego szybkie wykrycie. Dlatego nie do przeceniania jest edukacja społeczne oraz zachęcanie do samokontroli skóry, bo już nawet jednomilimetrowy czerniak guzkowy może powodować szkody w organizmie i jest bardzo agresywny. Ważną rolę w badaniach w kierunku czerniaka guzkowego odgrywa morfologia. Według przykładów podawanych przez prof. Stratigosa czerniaki guzkowate mogą charakteryzować się różnym zabarwieniem, wielkością i grubością.

Prof. Stratigos zachęcił również lekarzy do korzystania z wiedzy członków European Academy of Dermatology and Venerology, która oferuje możliwości nauki oraz polepszania standardu opieki w codziennej praktyce klinicznej.
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.