Specjalizacje, Kategorie, Działy

Kontrowersyjne odkrycie: wybielacz chroni skórę przed podrażnieniami i ją odmładza

Udostępnij:
Rozcieńczony roztwór wybielacza, zdaniem naukowców ze Stanford University School of Medicine, może chronić skórę przed skutkami podrażnień oraz opóźniać proces jej starzenia. Badacze zapowiedzieli, że planują rozpocząć badania kliniczne, by sprawdzić czy opracowana przez nich metoda jest bezpieczna.
Prowadząc badania sprawdzające mechanizm działania środka badacze eksperymentowali na myszach oraz laboratoryjnych kulturach ludzkich komórek skóry. Analizy wykazały, że wybielacz ma silne działanie przeciwzapalne, co powoduje, że może chronić skórę przed skutkami podrażnień i częściowo odmładzać. W ramach prac skoncentrowali się na cząsteczkach NF-kB. Wiadomo, że mają istotne znaczenie dla procesów zapalnych, związanych np. z reakcją na poparzenie słoneczne. Po aktywowaniu z pomocą odpowiednich cząsteczek, wnikają one do jądra komórkowego i modyfikują ekspresję niektórych genów. Eksperci chcieli sprawdzić czy użycie słabego roztworu podchlorynu sodu może w jakiś sposób zablokować działanie NF-kB.
W ramach doświadczenia - przez godzinę - kulturę komórek ludzkiej skóry poddano działaniu 0,005 procentowego roztworu wybielacza. Pozwoliło to na 24 godziny zablokować działanie NF-kB. Geny normalnie aktywowane przez te cząsteczki, pozostały nieaktywne.
Dalej badania pokazały, że utleniające działanie roztworu podchlorynu sodu, uniemożliwia cząsteczkom NF-kB wnikanie do jądra komórkowego.
Natomiast badania prowadzone na myszach pokazały, że proces ten może mieć dla stanu skóry konkretne znaczenie. Codzienne, 30-minutowe kąpiele w roztworze wybielacza ograniczały szkodliwe dla skóry skutki naświetlań, przyspieszały też proces regeneracji. Okazało się też, że u myszy laboratoryjnych kąpiele takie opóźniały procesy starzenia się skóry, utrzymywały ją w lepszym stanie przez dwa tygodnie. Zdaniem badaczy potwierdzenie, że słabszy roztwór wybielacza może być skuteczny i bezpieczny, byłoby przełomem. Metoda mogłaby być wykorzystywana przy zabiegach odmładzających skórę oraz być pomocna w ograniczaniu skutków poparzeń słonecznych.
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.