Specjalizacje, Kategorie, Działy

Pierwsza „brygada Ziobro” w służbie zdrowia powstała w Katowicach

Udostępnij:
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w prokuraturach powstają specjalne komórki przeznaczone do tropienia błędów medycznych. Zespoły już zostały ochrzczone mianem „brygad Ziobro”, od nazwiska ich twórcy, obecnego ministra sprawiedliwości. Pierwszy zespół – w Katowicach – już jest.
Przyczynkiem do powołania specjalnych komórek w prokuraturach do spraw błędów medycznych był raport Najwyższej Izby Kontroli. Wynika z niego, że w większości placówek medycznych w Polsce dokumentacja pacjentów prowadzona jest nierzetelnie. Zespoły powołano rozporządzeniem ministra sprawiedliwości w kwietniu.

- Pierwszy taki dział powstał już w Prokuraturze Regionalnej w Katowicach. Ma liczyć kilku prokuratorów i zajmować się wyłącznie sprawami, które dotyczą błędów lekarzy lub personelu medycznego, których efektem była śmierć pacjentów. Podobne jednostki powstaną we wszystkich prokuraturach regionalnych, a w Prokuraturze Krajowej utworzone zostanie stanowisko koordynatora – pisze „Gazeta Wyborcza”.

- Przeanalizowaliśmy prowadzone w prokuraturach sprawy dotyczące podejrzenia popełnienia błędów lekarskich. I okazało się, że w 60 procentach z nich stwierdzono większe lub mniejsze niedociągnięcia. Niektóre z nich miały wpływ na rozstrzygnięcie, niektóre decyzje zostały podjęte przedwcześnie – mówi Maciej Kujawski z biura prasowego Prokuratury Krajowej.

Jego zdaniem okazało się, że czasami prowadzący takie sprawy śledczy zadawali powołanym biegłym nieprecyzyjne pytania i w wyniku uzyskanych na tej podstawie opinii umarzali postępowania. - Teraz dążąc do specjalizacji, będziemy prowadzili szkolenia dla prokuratorów pracujących w takich działach - zaznaczył prok. Kujawski.

Środowisko lekarskie z dużym niepokojem obserwuje wysiłki organizacyjne prokuratorów, przypominając, że Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości pozostaje w ostrym konflikcie z medykami. Wypomina mu się szczególnie słowa wypowiedziane niesłusznie - jak uznał sąd - wobec znanego lekarza, Mirosława G.: "już nikt nigdy przez tego pana życia pozbawiony nie będzie".

Zaniepokojeniu dał wyraz Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej, uznając, że powstające zespoły przyczynić się mogą do podważenia zaufania pacjentów do lekarzy.
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.