Specjalizacje, Kategorie, Działy

Statyny mogą zwiększać ryzyko zachorowania na półpaśca

Udostępnij:
Statyny należą do jednych z najczęściej przepisywanych pacjentom leków. W 2008 r. w Anglii w ramach podstawowej opieki zdrowotnej ponad 45 milionów wystawionych recept dotyczyło statyn. Przeprowadzone uprzednio badania na terenie Kanady oraz Tajwanu wskazywały na nieznaczne, aczkolwiek znamiennie podwyższone ryzyko zachorowania na półpaśca wśród pacjentów stosujących statynę. Matthews i wsp. przeprowadzili podobne badanie w obrębie populacji zamieszkującej Wielką Brytanię. Wyniki opublikowano na łamach British Journal of Dermatology.
Grupę badaną stanowiło 144 959 pacjentów, u których wystąpił półpasiec, grupę kontrolną 549 336 osób dobranych względem płci i wieku. Analiza statystyczna wykazała znamiennie podwyższone ryzyko zachorowania na półpaśca wśród osób stosujących statynę (OR 1.13, 95% CI 1.11–1.15). Ryzyko to było wyższe w przypadku stosowania większych dawek statyn, natomiast stopniowo zmniejszało się po zaprzestaniu ich stosowania.

Dokładny mechanizm prowadzący do zwiększonej częstości występowania półpaśca wśród osób stosujących statynę nie został poznany. Postulowany jest związek z immunomodulacyjnym działaniem statyn, prowadzącym do osłabienia odporności komórkowej.

Autorzy sugerują, iż w przyszłości celowe może być rozszerzenie wskazań do zastosowania szczepionki przeciwko półpaścowi o osoby wymagające przewlekłej farmakoterapii z wykorzystaniem statyn.
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.